Ο Παναθηναϊκός το ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής

Written by  Οκτ 13, 2024

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 62-55 του Ολυμπιακού στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε τη 2η αγωνιστική.

Το παιχνίδι ξεκίνησε δυνατά με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ. Ο Ολυμπιακός με δύο συνεχόμενα τρίποντα της Χριστινάκη ξέφυγε με πέντε πόντους (12-17) ενάμιση λεπτό πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Στην δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και με τις Καρακασίδου και Σταμολάμπρου πέρασε μπροστά κάνοντας το 22-19. Το ημίχρονο έκλεισε με 32-29 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με εννιά πόντους στα μισά της τρίτης περιόδου κάνοντας το 42-33 ενώ για πρώτη φορά έφερε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό (47-35).
Ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα σερί 2-7 μειώνοντας σε 49-42. Μέχρι το τέλος της αναμέτρησης ο Παναθηναϊκός κράτησε την διαφορά παρά την προσπάθεια του Ολυμπιακού να πλησιάσει περισσότερο. Τελικό σκορ 62-55.

Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 62-55
Διαιτητές: Τσολάκος-Θεονάς-Καλογριάς
Δεκάλεπτα: 14-17, 32-29, 54-46, 62-55
Παναθηναϊκός (Γκουζίνη): Σταμολάμπρου 19(3), Καρακασίδου 8(1), Κόνιαλη, Τσβίτκοβιτς 8, Αλεξανδρή, Χατζηλεοντή 4, Ντίξον 16, Τζόουνς 5(1), Χαιριστανίδου 2.
Ολυμπιακός (Νίκλας): Χέμπε 2, Ράτζα 2 Πηλακούτα 6, Σπυριδοπούλου 8(2), Σύρρα, Καρλάφτη, Δίελα Λάμπερτ 10, Χριστινάκη 17(2), Κολλάτου, Τόμπιν 10.