Με Χατζηνικολάου διατήρησε το αήττητο (pics)

Written by  Φεβ 06, 2016

Τον Ολυμπιακό στα μάτια κοίταξε ο Πρωτέας Βούλας με τις ερυθρόλευκες να παίρνουν τη νίκη στο τέλος με σκορ 67-61 στην αναμέτρηση της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1.

Οι παίκτριες του Γιάννη Κτιστάκη μπήκαν από την αρχή δυνατά στην αναμέτρηση δείχνοντας αποφασισμένες να διεκδικήσουν το καλύτερο δυνατό απέναντι στον αήττητο Ολυμπιακό που αν και προηγήθηκε με 2-0 με καλάθι της Όλγας Χατζηνικολάου ήταν πίσω στο σκορ σχεδόν σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης.

Οι ερυθρόλευκες χωρίς ρυθμό σε άμυνα και επίθεση για 37 λεπτά βρέθηκαν να χάνουν ακόμα και με 12 πόντους (7-19 και 9-21) για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 11-21. Στο δεύτερο δεκάλεπτο κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά ωστόσο επιθετικά ήταν πολύ άστοχες (10/35 σουτ εντός παιδιάς στα πρώτα 20 λεπτά) με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια και το ταμπλό να γράφει 27-32.
 DSC1076
Στο τρίτο δεκάλεπτο η εικόνα των δυο ομάδων δεν άλλαξε, Ο Πρωτέας με τις Ράντολφ και Κωστάκη να τον οδηγούν επιθετικά (η Ρουτάν που ξεκίνησε δυνατά επιθετικά σίγησε σε όλο το δεύτερο ημίχρονο) διατηρούσε μια μικρή διαφορά στο σκορ, πίεζε τον αντίπαλο και δεν άφησε τις παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη να κάνουν το παιχνίδι τους.

Τα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα ανήκαν επιθετικά στις Χατζηνικολάου και Τζόνσον που πέτυχαν τους 19 από τους 23 πόντους της ομάδας τους και την οδήγησαν στη νίκη. Ο Ολυμπιακός έπιασε στο σκορ τον Πρωτέα στο 50-50 και 59-59 και έχοντας πιο σωστές επιλογές στα τελευταία τρία λεπτά του αγώνα διατήρησε το αήττητο του στο πρωτάθλημα.
 DSC1105
Εκτός από τις Λυκέντρα Τζόνσον (23 πόντους και 24 ριμπάουντ) και Όλγα Χατζηνικολάου (19 πόντους και 7 ασίστ) με διψήφιο αριθμό πόντων τελείωσε την αναμέτρηση και η Τάνια Χαλιβέρα (13). Από τον Πρωτέα ξεχώρισαν οι Ράντολφ με 19 πόντους και οι Κωστάκη και Σπυριδοπούλου που πέτυχαν από 13.

Ο Ολυμπιακός πλέον θέλει να επιστρέψει στις καλές εμφανίσεις κόντρα στην Αθηναϊκό την επόμενη Κυριακή στη Γλυφάδα, με το παιχνίδι να γίνεται κεκλεισμένων των θυρών λόγω της τιμωρίας της μιας αγωνιστικής που του επιβλήθηκε, ενώ ο Πρωτέας θα υποδεχτεί στη Βούλα τη Νίκη Λευκάδας.

Στην αρχή της αναμέτρησης κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των θυμάτων της Θύρας 7 (8-2-1981).