Όταν πατάει το γκάζι δεν πιάνεται (pics)

Written by  Μαρ 12, 2016

Ο πρώτος στόχος που ήταν να τελειώσει την κανονική περίοδο αήττητος επετεύχθη για την ομάδα του Ολυμπιακού που επικράτησε εκτός έδρας (στην κοινή τους έδρα) της Τερψιθέας Γλυφάδας με 73-40 στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 γυναικών.

Το παιχνίδι ξεκίνησε άστοχα και για τις δυο ομάδες οι οποίες ήταν κοντά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο. Η Τερψιθέα προηγήθηκε 13-10 ενάμιση λεπτό πριν τη λήξη ωστόσο οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη με ένα σερί 7-0 διαμόρφωσαν το 13-17. Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκηνικό δεν άλλαξε με τα ποσοστά στα σουτ εντός παιδιάς έπεσαν και άλλο και για τις δυο ομάδες. Η Τερψιθέα έτρεξε ένα σερί 6-2 στα πρώτα 5 λεπτά φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα (19-19) με τον Ολυμπιακό όμως να αντιδράει και να κάνει το 19-24 μέσα σε ένα λεπτό. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το ταμπλό να γράφει 28-30.

DSC6100

DSC6476

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ένα τελείως διαφορετικό παιχνίδι με τον Ολυμπιακό να κάνει αυτό που έχει δείξει πολλές φορές, να πατάει το γκάζι, να εγκλωβίζει αμυντικά τον αντίπαλο, να τρέχει στον αιφνιδιασμό και με επιμέρους σκορ 6-22 να τελειώνει το παιχνίδι από νωρίς(34-52 στο 30'). Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός δεν είχε στη διάθεση του το βαρύ πυροβολικό του κάτω από τις δυο ρακέτες, τη Λικέντρα Τζόνσον, που αποβλήθηκε πριν το τέλος της τρίτης περιόδου με πέντε φάουλ (δέχτηκε τεχνική ποινή για διαμαρτυρία) ωστόσο συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και δεχόμενος μόλις 6 πόντους και πετυχαίνοντας άλλους 21 γράφτηκε το τελικό 40-73.

DSC6145

DSC6315

Πρώτη σκόρερ της αναμέτρησης ήταν η Αμέλια Σίμονς της Τερψιθέας με 13 πόντους ενώ άλλους 10 πέτυχε για τις γηπεδούχες και η Ακίλα Μακντόναλντ. Για το νικητή Ολυμπιακό τρεις παίκτριες τελείωσαν το παιχνίδι με διψήφιο αριθμό πόντων. Η Μαριρόζα Μπόνη πέτυχε 12, η Χάλι Κριστόφερσον 11 και η Λικέντρα Τζόνσον 10.

Ο Ολυμπιακός συγκεντρώνεται πλέον στις υποχρεώσεις του για το final 4 του κυπέλλου όπου στις 18 Μαρτίου αντιμετωπίζει τον ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ  στο δεύτερο ημιτελικό της διοργάνωσης.