Άνετα το 3-0 ο Παναθηναϊκός και πρόκριση στα ημιτελικά

Written by  Μαρ 27, 2016

Η δεύτερη χρονικά ομάδα που πήρε την πρόκριση για την τετράδα του πρωταθλήματος της Α1 των γυναικών είναι ο Παναθηναϊκός ο οποίος επικράτησε στο κλειστό Παύλος Γιαννακόπουλος με 69-54 της Τερψιθέας Γλυφάδας και σε συνδυασμό με το 2-0 που είχε από την κανονική περίοδο, έφτασε τις τρεις νίκες και περιμένει πλέον να μάθει τον αντίπαλο του στα ημιτελικά.

Μόλις λίγα λεπτά χρειάστηκαν στις παίκτριες του Κώστα Παπαδόπουλου να πάρουν το πάνω χέρι στην αναμέτρηση και να καθαρίσουν ουσιαστικά την υπόθεση νίκη από πολύ νωρίς. Το 4-4 στο τρίτο λεπτό έγινε 14-4 στο 3' 35'' χάρη στην πολύ καλή αμυντική λειτουργία των πρασίνων και στις Ντέλβα και Κυριακοπούλου που ήταν κυρίαρχες κάτω από τα δυο καλάθια (πέντε κλεψίματα και 9 ασίστ στο πρώτο δεκάλεπτο για τον Παναθηναϊκό). Η ομάδα της Τερψιθέας δεν μπορούσε να βρει επιθετικές λύσεις με το 23-9 να έρχεται φυσιολογικά.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτριες του Στέφανου Παπασπυριδάκου με τις Σίμονς και Μακντόναλντ έκαναν ένα επιμέρους 7-13 μείωσαν τη διαφορά στο 30-22 ωστόσο με δυο τρίποντα της Τούλας Καλέντζου η διαφορά έφτασε ξανά σε διψήφιο αριθμό πόντων (35-22) για να πάνε οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια με το ταμπλό να γράφει 46-26.

Ο επιθετικός ρυθμός του Παναθηναϊκού έπεσε στο δεύτερο ημίχρονο δίνοντας την ευκαιρία στην ομάδα της Γλυφάδας να μαζέψει λίγο τη διαφορά χωρίς όμως να απειλήσει σε κανένα σημείο τις πράσινες. Το τελικό 69-54 ήρθε φυσιολογικά και πλέον η ομάδα του τριφυλλιού περιμένει τον αντίπαλο της από το ζευγάρι ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ-Νίκη Λευκάδας. Η σειρά αυτή βρίσκεται στο 2-1 μετά τη νίκη-προβάδισμα που πήρε η ομάδα της Θεσσαλονίκης κερδίζοντας με 87-72 εντός έδρας. Η επόμενη αναμέτρηση του ζευγαριού είναι την Τετάρτη στις 15:00 στη Λευκάδα.

Για τον Παναθηναϊκό Ντέλβα (15), Αλμπάνεζ (12), Κυριακοπούλου, (11) και Παντέλη (10) ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με διψήφιο αριθμό πόντων με την Αμερικανίδα σέντερ μάλιστα να μαζεύει και 15 ριμπάουντ ενώ από τη πλευρά της Τερψιθέας η Σίμονς πέτυχε 18, η Μακντόναλντ 15 και η Μούλη πρόσθεσε άλλους 10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 23-9, 46-29, 58-40, 69-54

Παναθηναϊκός (Παπαδόπουλος) : Καλέντζου 9, Δανούση, Αυτζή 2, Αλμπάνεζ 12, Κόνιαλη, Λύμουρα 4, Σλούκα 6, Δίελα, Πατεράκη, Παντέλη 10, Ντέλβα 15, Κυριακοπούλου 11.

Τερψιθέα Γλυφάδας (Παπασπυριδάκος): Βλάνη 3, Σύρρα 2, Κρητικοπούλου, Αξιοπούλου 6, Αναστασίου, Σίμονς 18, Μωυδιάδου, Μούλη 10, Μαργαρίτη, ΜακΝτόναλντ 15.