Επίδειξη ισχύος και έτοιμος για «στέψη» ο Ολυμπιακός

Written by  Απρ 20, 2016

Ο Ολυμπιακός έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στον Παναθηναϊκό, τον οποίο συνέτριψε με 74-37 και έκανε το 3-0 στην σειρά των τελικών. Πλέον, οι «ερυθρόλευκες» χρειάζονται μόλις μια νίκη για να πανηγυρίσουν τον πρώτο πρωτάθλημα στην Ιστορία του συλλόγου.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά νευρικό στο ξεκίνημα με τις δυο ομάδες να είναι τρομερά άστοχες και να κάνουν λάθος επιλογές στην επίθεση, ενώ είναι χαρακτηριστικό ότι ο Παναθηναϊκός κατάφερε να σκοράρει σχεδόν μετά από 4’ αγώνα.

Παρ’ όλα αυτά, ο Ολυμπιακός βρήκε ρυθμό μετά το πεντάλεπτο, προηγήθηκε με 10-2 στο 6’ ανέβασε τη διαφορά στο +16 στο 8’ (20-4) και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με 22-6, έχοντας κυριαρχήσει κατά κράτος και στις δυο πλευρές του παρκέ.

Η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη δεν δυσκολευόταν να διατηρήσει τη διαφορά, να την αυξάνει σταδιακά και να κλείσει το ημίχρονο με ένα σημαντικό προβάδισμα με 38-17.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να «σφυροκοπά» ανελέητα τον «αιώνιο» αντίπαλό του με τη διαφορά να φτάνει τους 38 στο 25’ (57-19), τους 41 στο 28’ (64-23) και στο τέλος του δεκαλέπτου 66-25 με την ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου να μην μπορεί να αντιδράσει.

Τα υπόλοιπα λεπτά κύλησαν με τις δυο ομάδες να σκέφτονται ήδη τον τελικό στη Λεωφόρο κι έτσι το τελικό 74-37 ήρθε να επισφραγίσει μια πολύ μεγάλη νίκη για τον Ολυμπιακό που τον φέρνει πλέον αγκαλιά με τον τίτλο, τον οποίο ζητούσαν με θέρμη οι φίλαθλοί του που γέμισαν τις κερκίδες.

Η Τάνια Χαλιβέρα ήταν η πρώτη σκόρερ του αγώνα με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ, η Μαρία-Ρόζα Μπόνη είχε 13 πόντους με 5 ριμπάουντ, η  Εβίνα Σταμάτη είχε 10 πόντους και η Λικέντρα Τζόνσον είχε 8 πόντους και 12 ριμπάουντ για τον Ολυμπιακό, ενώ για τον Παναθηναϊκό, η μόνη που προσπάθησε ήταν η Νταϊάνα Ντέλβα με 13 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 22-6, 38-17, 66-25, 74-37

Ολυμπιακός (Καπογιάννη): Γκοτζή 2, Σταμάτη 10, Μπόνη 13, Χατζηνικολάου 7, Καλογήρου, Μπαλτά 6, Νικολαϊδου 2, Χαλιβέρα 14, Τζόνσον 8, Κοσμά 2, Παπαμιχαήλ 4, Κριστόφερσον 6

Παναθηναϊκός (Παπαδόπουλος): Καλέντζου 5, Δανούση, Αυτζή, Καλημέρη, Κόνιαλη, Αλμπάνεζ 2, Σλούκα 3, Δίελα 1, Παντέλη 4, Λύμουρα 2, Ντέλβα 13, Κυριακοπούλου 7