Άνετο 8/8 για Ολυμπιακό

Written by  Δεκ 10, 2016

Με μεγάλη άνεση ο Ολυμπιακός υπερασπίστηκε το αήττητο του στο φετινό πρωτάθλημα επικρατώντας του ΠΑΟΚ με 90-42 στο κλειστό της Γλυφάδας στην αναμέτρηση που άνοιξε την 8η αγωνιστική.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι δείχνοντας το καλό του πρόσωπο σε άμυνα και επίθεση. Ο ΠΑΟΚ ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το έβδομο λεπτό (15-8) όπου οι "ερυθρόλευκες" κυρίως με τις Κάιζερ και Μάλτση (11 και 9 πόντους αντίστοιχα στο δεκάλεπτο) άνοιξαν τη ψαλίδα της διαφοράς στους 21 πόντους με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (31-10). Συνεχίζοντας την πίεση στην μπάλα υποχρεώνοντας τον αντίπαλο σε 11 λάθη,τρέχοντας στον αιφνιδιασμό (8/9) και επικρατώντας κατά κράτος στη μάχη των ριμπάουντ (33-14) οι νταμπλούχες Ελλάδας μεγάλωναν τη διαφορά για να φτάσουμε στο 51-19 που ήταν το σκορ του ημιχρόνου. Ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να βρει λύσεις στην επίθεση με την Μαγαλιού (η πιο σταθερή επιθετική του λύση στα τελευταία παιχνίδια) να έχει εξουδετερωθεί και να  μένει στους 0 πόντους τα πρώτα 20 λεπτά. Από την άλλη πλευρά η Λινέττα Κάιζερ είχε ήδη 17 πόντους, η Εβίνα Μάλτση 9 και η Όλγα χατζηνικολάου 8 αλλά και 4 ασίστ.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στη δεύτερο μισό. Τη σκυτάλη στο σκοράρισμα για τις γηπεδούχες πήρε η Εβίνα Σταμάτη πετυχαίνοντας 8 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο το οποίο έληξε 75-31. Στα τελευταία δέκα λεπτά με το αποτέλεσμα να έχει κριθεί και τη διαφορά να είναι στο συν 44 ο Ολυμπιακός χαλάρωσε και οι δυο ομάδες χρειάστηκε να περάσουν σχεδόν τρία λεπτά για να πετύχουν καλάθι (Κοσμά για το 78-31). Η Ελένη Καπογιάννη έδωσε ανάσες στις βασικές παίκτριες με το τελικό 90-42 να έρχεται εύκολα.

Πλέον ο Ολυμπιακός συγκεντρώνεται στις ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις για την τελευταία αναμέτρηση της φάσης των ομίλων του Eurocup την προσεχή Πέμπτη στη Σλοβακία όπου και θα κριθεί η πρόκριση στους "16" της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 31-10, 51-19, 75-31, 90-42

Ολυμπιακός (Καπογιάννη): Γκοτζή 3, Σταμάτη 13, Μπόνη, Χατζηνικολάου 10, Κάιζερ 21, Μάλτση 9, Παπαμιχαήλ 8, Κοσμά 6, Τζόνσον 5, Καλτσίδου 9, Δημητράκου 2, Φουράκη 4

ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ (Μασλαρινός): Σταμπουλίδου 3, Λύμουρα 12, Μαγαλιού 2, Πανταζή 2, Κάμπελ 13, Κατωπόδη, Ταρπάγκου, Διαμαντίδου, Βάινς 10