Ξεμούδιασμα με πρόκριση

Written by  Δεκ 17, 2016

Ο Ολυμπιακός πήρε το πρώτο εισιτήριο για το Final-4 του Κυπέλλου Ελλάδος γυναικών επικρατώντας με 73-51 του Αθηναϊκού στο κλειστό της Γλυφάδας. Οι "ερυθρόλευκες" θα έχουν την ευκαιρία 24-26 Μαρτίου να υπερασπιστούν τον τίτλο που κατέκτησαν πέρυσι στη Λευκάδα.

Εμφανώς επηρεασμένος από το ταξίδι στη Σλοβακία αλλά και την απογοήτευση του αποκλεισμού από το Eurocup ο Ολυμπιακός μπήκε μουδιασμένος στον αγώνα και παρά το 11-4 με το οποίο προηγήθηκε στα πρώτα λεπτά δεν κατάφερε να διατηρήσει τη διαφορά και βρέθηκε πίσω στο σκορ με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (16-17). Ο Αθηναϊκός έπαιζε ελεύθερα χωρίς να έχει κάτι να χάσει και μέχρι και τα μέσα της δεύτερης περιόδου ο αγώνας ήταν στο καλάθι (25-23) για να φτάσουμε στο 33-27 και το +6 με το οποίο οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Λίγο πιο εύστοχος επιθετικά και πιο συγκεντρωμένος στην άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ανέβασε τη διαφορά στο +10 αρχικά στα μέσα της τρίτης περιόδου (40-30) και στο +15 στο τέλος της με το σκορ να είναι στο 52-37 και την υπόθεση πρόκριση ουσιαστικά να έχει κριθεί μετατρέποντας το τελευταίο δεκάλεπτο σε διαδικαστικού χαρακτήρα και τον αγώνα να τελειώνει με 73-51.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 33-27, 52-37, 73-51