Γκραν γκινιόλ φινάλε με νικητή τον ΠΑΟΚ στη παράταση

Written by  Φεβ 12, 2017

Προβάδισμα για τις θέσεις ασφαλείας (5-7) πήρε ο ΠΑΟΚ με τη νίκη του με 88-93 επί του Πρωτέα στο κλειστό "Γ. Γεννηματάς" για τη 14η αγωνιστική  του πρωταθλήματος της Α1.

Πολύ ενδιαφέρον και ισορροπημένο το πρώτο ημίχρονο με τις δυο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Σκμπρα και Μαγαλιού οδηγούσαν τις ομάδες τους επιθετικά πετυχαίνοντας 15 και 12 πόντους για Πρωτέα και ΠΑΟΚ αντίστοιχα. Στη μάχη των ασίστ Λύμουρα και Νικολοπούλου μοίρασαν 6 και 5 τελικές πάσες στις συμπαίκτριες τους. Το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τις φιλοξενούμενες να προηγούνται με 25-21 ωστόσο με την έναρξη της δεύτερης περιόδου οι παίκτριες του Αλέκου Δάγλα έτρεξαν ένα μικρό σερί 6-0 ανακτώντας το προβάδισμα με 27-25. Πιο ψύχραιμος στην τελική του προσπάθεια ο Πρωτέας Βούλας στα τελευταία λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου και πιο πιεστικός στην άμυνα του πήγε προηγούμενος στα αποδυτήρια με έξι πόντους (46-40).

Ο Πρωτέας διεύρυνε το προβάδισμα του με την έναρξη του δεύτερου μισού της αναμέτρησης (49-40) με τον ΠΑΟΚ να απαντάει άμεσα και να γίνεται το 52-48 στα μέσα του δεκαλέπτου. Ο ρυθμός έπεσε με τις δυο ομάδες πιο άστοχες σε αυτό το σημείο του αγώνα με τις γηπεδούχες να ξεκολλάν πρώτες ανεβάζοντας μάλιστα τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων, 60-50 και 65-50 κρατώντας τις αντιπάλους χωρίς σκορ για περισσότερα από τρία λεπτά. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 65-53.

Η ομάδα της Βούλας έχασε πολύ γρήγορα το προβάδισμα της καθώς έμεινε χωρίς σκορ για περισσότερα από τέσσερα λεπτά (είχε να σκοράρει από το τρίτο δεκάλεπτο) και την ίδια στιγμή ο ΠΑΟΚ έκανε ένα σερί 7-0 για να διαμορφωθεί το 65-60 και το παιχνίδι να αποκτήσει και πάλι μεγαλύτερο ενδιαφέρον. Η διαφορά έπεσε στο καλάθι (67-65) λίγο πριν τα μέσα της περιόδου. Στα τελευταία λεπτά οι δυο προπονητές είχαν να σκεφτούν και τη διαφορά (ο ΠΑΟΚ είχε κερδίσει στον πρώτο γύρο με 68-65) καθώς σε περίπτωση ισοβαθμίας θα παίξει καθοριστικό ρόλο. Το παιχνίδι ξεκίνησε από το μηδέν δυο λεπτά πριν τη λήξη (71-71) με τη Λολίτα Λύμουρα να βάζει μπροστά τον ΠΑΟΚ με 74-71 και ενώ υπολείπονταν 1΄και 42΄΄ Στα 36'' η Γουάιτ έφερε ξανά τις ομάδες στα ίσα 75-75 με το παιχνίδι να πηγαίνει την παράταση καθώς η κανονική διάρκεια έληξε 77-77.

Με τη Λύμουρα να συνεχίζει το πολύ καλό παιχνίδι της και στην παράταση ο ΠΑΟΚ πήρε πολύ μεγάλη εκτός έδρας νίκη με 88-93 αποτέλεσμα που του δίνει μεγάλο προβάδισμα για την επίτευξη των στόχων του.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 46-40, 65-53, 77-77, 88-93 (παρ.)

Πρωτέας Βούλας (Δάγλας): Καρλάφτη, Γουάιτ 17, Κολλάτου 13, Ράτζα 16, Σκμπρα 17, Νικολοπούλου 20, Χατζηγιακουμή 3, Αναστασοπούλου 2, Χατζηβασιλείου

ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ (Μασλαρινός): Σταμπουλίδου 5, Λύμουρα 16, Μαγαλιού 19, Πανταζή 7, Τζένινγκ 18, Κατωπόδη, Κάμπελ 24, Βάινες 2, Κοντογεώργου 2.