Η Θεσσαλονίκη του πάει

Written by  Φεβ 19, 2017

Τη δεύτερη θέση στο βαθμολογικό πίνακα της Α1 των γυναικών διατήρησε ο Αθηναϊκός με την εκτός έδρας νίκη του επί του ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ με 64-62.

Η αναμέτρηση της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος στο κλειστό της Πυλαίας είχε τρεις διαφορετικές εικόνες. Το πρώτο ημίχρονο όπου οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, το τρίτο δεκάλεπτο με τον Αθηναϊκό να είναι ο κυρίαρχος και το τέταρτο δεκάλεπτο με τον ΠΑΟΚ να επιστρέφει από το μείον 13 θέλοντας να κάνει για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι τη μεγάλη ανατροπή.

Στα πρώτα είκοσι λεπτά του αγώνα το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς κατοχή και το 15-14 του πρώτου δεκαλέπτου να γίνεται 29-30 στο ημίχρονο. Με την έναρξη του δεύτερου μισού οι φιλοξενούμενες έτρεξαν ένα 8-0 μέσα σε τρία λεπτά ανεβάζοντας τη διαφορά (29-38) ενώ λίγο πριν τα μέσα της περιόδου η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό (31-41) για να ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο με σκορ 36-49.

Η καλή άμυνα του Αθηναϊκού στο τρίτο δεκάλεπτο (δέχτηκε μόλις 7 πόντους) πήγε περίπατο τα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα και ο ΠΑΟΚ τρέχοντας αρχικά ένα σερί 17-7 μέχρι τα μέσα της περιόδου έριξε τη διαφορά στους τρεις (53-56) για να ξεκινήσει το παιχνίδι από την αρχή ουσιαστικά 2΄ 37'' πριν τη λήξη του με το ταμπλό να γράφει 58-58. Στη ρουλέτα των βολών στα τελευταία 6΄΄ ο Αθηναϊκός ήταν πιο ψύχραιμος και γράφτηκε το τελικό 62-64.

Αυτό ήταν και το τρίτο ροζ φύλλο αγώνα του Αθηναϊκού στη συμπρωτεύουσα τη φετινή σεζόν και η ομάδα του Βύρωνα δείχνει εντός αγωνιστικού χώρου αποφασισμένη να διατηρήσει τη δεύτερη θέση στην κανονική περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 29-30, 36-49, 62-64

ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ (Μασλαρινός): Σταμπουλίδου 5, Λύμουρα 16, Μαγαλιού 1, Πανταζή, Τζένινγκ 17, Κατωπόδη, Ταρπάγκου 1, Κάμπελ 14, Βάινς 8.

Αθηναϊκός  (Καλογερόπουλος): Δασκαλοπούλου 15, Καλογήρου 2, Παντέλη 10, Μπαλτά 21, Κόνιαλη, Ουίλιαμς, Αλμπάνεζ 16.