Περιφέρεια-Ρακέτα σημειώσατε διπλό

Written by  Μαρ 05, 2017

Δυνατό παιχνίδι εξελίχθηκε στο κλειστό "Παύλος Γιαννακόπουλος" με τον Ολυμπιακό να φεύγει νικητής με σκορ 69-59 για τη 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 των γυναικών.

Η αστοχία και η απόδοση πέντε παικτριών ήταν αυτή που καθόρισε το αποτέλεσμα στο ντέρμπι των "αιωνίων".  Οι Τζόνσον και Κάιζερ ήταν οι πρωταγωνίστριες για τον Ολυμπιακό καθώς πέτυχαν 25 και 22 πόντους αντίστοιχα ενώ μάζεψαν και 23 ριμπάουντ από τα 48 συνολικά των ερυθρόλευκων που κυριάρχησαν κάτω από τα καλάθια σε αντίθεση με την περιφερειακή γραμμή που ήταν άστοχη (22/50 δίποντα με 44% και 2/12 τρίποντα με 16%). Για τον Παναθηναϊκό η τριπλέτα Χάμπτον-Έιβερι-Άνταμς έκανε τα πάντα για τις γηπεδούχες ωστόσο δεν ήταν αρκετό για να δώσει στις πράσινες το ροζ φύλλο αγώνα.

Οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στα πρώτα δέκα λεπτά με τον Ολυμπιακό να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα παίζοντας κυρίως κάτω από το καλάθι με τη Τζόνσον να είναι η πρωταγωνίστρια του ωστόσο ήταν πολύ άστοχος και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 8-13. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός έτρεξε αρχικά ένα σερί 5-0 φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα (13-13) ενώ στη συνέχεια με 2/2 τρίποντα πέρασε μπροστά με 19-13. Οι φιλοξενούμενες πέτυχαν τον πρώτο τους πόντο σχεδόν τέσσερα λεπτά από την έναρξη της περιόδου. Το παιχνίδι ισορρόπησε και οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το ταμπλό να γράφει 31-30.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε. Από τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου και μετά ο Ολυμπιακός άρχιζε να χτίζει μια μικρή διαφορά (39-47) με τον Παναθηναϊκό να αντιδρά και με ένα σερί 5-0 μείωσε στους τρεις (46-49) πριν διαμορφωθεί το 47-49 της περιόδου το οποίο έκανε δραματικά τα τελευταία δέκα λεπτά. Μέχρι το 6΄53΄΄ πριν την ολοκλήρωση του αγώνα οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι (53-55). Σε εκείνο το σημείο η άμυνα του Ολυμπιακού ήταν πιο αποτελεσματική για να γίνει το 53-62 ενώ 1΄40΄΄ πριν τελειώσει το παιχνίδι η διαφορά έφτασε πρώτη φορά και σε διψήφιο αριθμό πόντων (55-65) για να φτάσουμε στο τελικό 59-69 που δίνει προβάδισμα στον Ολυμπιακό και αφήνει τον Παναθηναϊκό στην τρίτη θέση μετά και τη νίκη του Αθηναϊκού επί του Πρωτέα Βούλας.

Τα δεκάλεπτα: 8-13, 31-30, 47-49, 59-69

Παναθηναϊκός (Πρέκας): Μούλη 7, Στούπα, Άνταμς 13, Καλαμπάκου 3, Παππά, Σλούκα 2, Δίελα, Εϊβερι 18, Σαπαλίδου, Εζέτσα-Τσινάσα, Χάμπτον 16

Ολυμπιακός (Καπογιάννη): Γκοτζή, Σταμάτη 5, Δημητράκου 1, Χατζηνικολάου 8, Κάιζερ 22, Μάλτση, Παπαμιχαήλ, Χαλιβέρα, Τζόνσον 25, Κοσμά, Καλτσίδου 8, Φουράκη