Νίκη τετράδας για Δάφνη

Written by  Μαρ 12, 2017

Σε μια καυτή έδρα στο κατάμεστο κλειστό του Αγίου Δημητρίου η Δάφνη πήρε νίκη τετράδας επί του Παναθηναϊκού με 50-46 για τη 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών.

Αστοχία και δυνατές μονομαχίες ήταν οι πρωταγωνιστές στο πρώτο ημίχρονο στο κλειστό του Αγίου Δημητρίου. Ο Παναθηναϊκός από την αρχή του αγώνα ήθελε να παίξει με τη Χάμπτον κάτω από το καλάθι αλλά με 2/7 δίποντα δεν μπόρεσε να πάρει διαφορά και το 0-3 έγινε γρήγορα 9-5 με 2/2 τρίποντα από τις γηπεδούχες. Οι παίκτριες του Αντώνη Μπουμπού έτρεξαν ένα σερί 12-1 και πήραν το προβάδισμα με 15-6 με τις φιλοξενούμενες να απαντάνε με ένα 4-0 που διαμόρφωσε το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου (15-10). Το σερί του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο κάτι που αρχικά έφερε το παιχνίδι στα ίσα (15-15 στο 7΄30΄΄) και στη συνέχεια του έδωσε το προβάδισμα με 19-15 κρατώντας μάλιστα τη Δάφνη χωρίς σκορ για σχεδόν 7 λεπτά. Χαρακτηριστικό είναι όι το επιμέρους σκορ του δεύτερου δεκαλέπτου ήταν 4-9 με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το πολύ χαμηλό σκορ 19-19. Τα ποσοστά εντός παιδιάς ήταν και για τις δυο πλευρές κάτω από 37% με τη Δάφνη να έχει 5/14 δίποντα και 3/8 τρίποντα και τον Παναθηναϊκό 8/25 δίποντα και 0/4 τρίποντα.

Χέρι-χέρι πήγαιναν οι δυο ομάδες και στο δεύτερο ημίχρονο. Στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου η Μαριάννα Αξιοπούλου έκατσε στον πάγκο με τέσσερα φάουλ ενώ 2΄33΄΄ πριν τη λήξη της περιόδου η Δάφνη εκμεταλλεύτηκε τις δυο τεχνικές στην Χάμπτον και τον πάγκο του Παναθηναϊκού και πήρε προβάδισμα πέντε πόντων με 34-29 πριν γραφτεί το 36-33 με το οποίο ολοκληρώθηκε η περίοδος.  Η Δάφνη διατηρούσε του ελαφρύ προβάδισμα του έχοντας για πρωταγωνίστρια τη Μπράουν 44-39). Ακριβώς στα μέσα του τέταρτου δεκαλέπτου η Άνταμς με τρίποντα έφερε το παιχνίδι στα ίσα (44-44) και έδωσε μάλιστα και το προβάδισμα στην ομάδα της μετά από ώρα δυο φάσεις αργότερα με 46-44. Τρίποντο της Διονυσίας Αλεξανδρή στα 45΄΄ έκανε το 50-46 με το τελικό 51-46 να δίνει στη Δάφνη μια τεράστια νίκη τόσο βαθμολογική όσο και γοήτρου.

Μεγάλες πρωταγωνίστριες για τις γηπεδούχες οι δυο ξένες. Η Τσέσλεκ πέτυχε 16 πόντους ενώ είχε και 19 ριμπάουντ και η Μπράουν 14 πόντους και 13 ριμπάουντ. Για τον Παναθηναϊκό η Χάμπτον πέτυχε 24 πόντους και την ακολούθησε η Άνταμς με 14.

Τα δεκάλεπτα: 15-10, 19-19, 36-33, 51-46

Δάφνη Αγίου Δημητρίου  (Μπουμπούς): Βλάνη, Αλεξανδρή 7, Μανώλη 3, Αξιοπούλου 9, Γιαμπάνη 2, Τσέσλεκ 16, Τετενέ, Μπράουν 14.

Παναθηναϊκός (Πρέκας): Μούλη 3, Άνταμς 13, Καλαμπάκου, Σλούκα, Δίελα, Έιβερι 6, Χάμπτον 24