Έσπασαν καρδιές στο Αρτάκης

Written by  Μαρ 19, 2017

Με το ροζ φύλλο αγώνα έφυγε από το κλειστό της Νέας Σμύρνης η Δάφνη Αγίου Δημητρίου που επικράτησε με 66-69 του Πανιωνίου για τη 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος με τα τελευταία λεπτά του αγώνα να είναι δραματικά και η αστοχία να στοιχίζει τελικά στις γηπεδούχες.

Το παιχνίδι στο κλειστό της Αρτάκης ήταν δυνατό από την αρχή του με τη μέγιστη διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο να είναι οι πέντε πόντοι (12-17) και να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 16-22 με τις ξένες των δυο ομάδων να έχουν τον πρωταγωνιστικό ρόλο. Πέτερσεν 6 πόντοι, Χίλι 3 πόντοι με 4 επιθετικά ριμπάουντ για τον Πανιώνιο και από την πλευρά της Δάφνης  Μπράουν και Τσέσλεκ είχαν 7 και 6 πόντους αντίστοιχα. Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου η διαφορά έφτασε στο συν 12 για τις παίκτριες του Αντώνη Μπουμπού (18-30). Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου οι γηπεδούχες δεν μπόρεσαν να μειώσουν τη διαφορά καθώς ήταν άστοχες και δεν εκμεταλλεύτηκαν και το γεγονός ότι η Τσέσλεκ έκατσε στον πάγκο με τρία φάουλ από τα μέσα του δεκαλέπτου για να πάνε οι ομάδες στα αποδυτήρια με το ταμπλό να γράφει 24-39.

Ένα γρήγορο 5-0 των παικτριών του Άγγελου Τσίκληρα στο πρώτο λεπτό της επανάληψης έφερε αρχικά το σκορ στο 29-39. Το σερί διευρύνθηκε στο 8-2 και η διαφορά έπεσε κάτω από τους 10 μετά από αρκετή ώρα (32-41).  Οι δυο ομάδες έμειναν κολλημένες στο 35-45 για περίπου πέντε λεπτά για να κλείσει τελικά το δεκάλεπτο με 44-54. Στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα ο Πανιώνιος τα έδωσε όλα για να γυρίσει το παιχνίδι μείωσε σε 59-63 τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη αλλά ήταν άστοχος στις τελευταίες κρίσιμες προσπάθειες του και η Δάφνη ήταν αυτή που πήρε τη νίκη με 69-66.

Για τις νικήτριες πρώτη σκόρερ ήταν η Μπράουν με 17 πόντους και την ακολούθησαν οι Βλάνη και Τετενέ με 13 και 12 αντίστοιχα. Από πλευράς Πανιωνίου η Χίλι ολοκλήρωσε τον αγώνα με 17 πόντους και 11 ριμπάουντ, η Πέτερσεν με 14 και η Στεφανίδου με 11.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 24-39, 44-54, 66-69

Πανιώνιος (Τσίκληρας): Πέτερσεν 14, Χίλι 17, Τσιαδή, Μπότσαρη 6, Σταμπούρλου 6, Θεοδωρομανωλάκη 2, Στεφανίδου 11, Πατεράκη 8, Γρηγορίου, Τζόουνς 2

Δάφνη Αγίου Δημητρίου (Μπουμπούς): Βλάνη 13, Αλεξανδρή 4, Μανώλη 7, Παπακωνσταντίνου 2, Αξιοπούλου 4, Γιαμπάνη 3, Τσέσλεκ 7, Τετενέ 12, Μπράουν 17