Στους «16» του Eurocup ο Ολυμπιακός

Written by  Δεκ 21, 2017

Την πρόκριση στην επόμενη φάση, στις «16» καλύτερες ομάδες, του Eurocup, πανηγύρισε ο Ολυμπιακός που επικράτησε, στο ΔΑΚ Γλυφάδας, με 67-56 της Ρουμανικής Σέπσι. Οι «ερυθρόλευκες» ανέτρεψαν την εις βάρος τους διαφορά της πρώτης αναμέτρησης (59-55) και πήραν το πολυπόθητο εισιτήριο για τον επόμενο γύρο της διοργάνωσης. Εκεί ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει την Ισπανική Τζιρόνα με την πρώτη αναμέτρηση να διεξάγεται στη Γλυφάδα στις 4 Ιανουαρίου.

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν νευρικά για τον Ολυμπιακό, με τη Σέπσι να το εκμεταλλεύεται, να παίρνει μικρό προβάδισμα και να μένει κοντά στο σκορ στη λήξη της πρώτης περιόδου (17-12). Η άμυνα των γηπεδούχων λειτούργησε σωστά στο δεύτερο δεκάλεπτο, κρατώντας τη Ρουμανική ομάδα χωρίς σκορ για σχεδόν πέντε λεπτά. Γρήγορα ο Ολυμπιακός έφτασε στο συν δέκα (22-12) και διατήρησε διαφορά ασφαλείας μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, το οποίο έληξε με τη μέγιστη διαφορά (συν 21) μέχρι εκείνο το σημείο, χάρη σε δυο τρίποντα της Μάλτση που έγραψαν το 37-16. Στο δεύτερο μισό του αγώνα, αυτό που έπρεπε να κάνει ο Ολυμπιακός, το έκανε, διατήρησε τον έλεγχο και την υπέρ του διαφορά και με το τελικό 67-56 πανηγύρισε την πρόκριση στις  «16» καλύτερες ομάδες του Eurocup. Πρώτη σκόρερ της αναμέτρησης ήταν η Εβίνα Μάλτση που πέτυχε 17 πόντους και την ακολούθησε η Μακόλι με 16.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 37-16, 55-38, 67-56

Ολυμπιακός (Μίσσας): Μάζιτς 3, Σταμάτη,  Χατζηνικολάου 12,  Μάλτση 17, Νικολοπούλου, Σωτηρίου 6,  Αντερσον, Μακόλι 16,  Σπυριδοπούλου 2, Καλτσίδου 11.

Σέπσι (Μάικς): Ουέμπ 11, Φοντέιν 1, Κίλιν, Χάμιλτον 3, Ντζάνκιτς 8, Κρες 9, Μάρσαλ 15,  Παράου 9, Στοενέσκου, Χουτάνου