Πάλεψε όσο μπορούσε ο Ολυμπιακός στην Τουρκία

Written by  Ιαν 09, 2019

Ο Ολυμπιακός πάλεψε στη Τουρκία, αλλά για ακόμα ένα παιχνίδι, πλήρωσε τα νεκρά διαστήματα του και γνώρισε την ήττα με 76-68, από την Φενερμπαχτσέ, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής των ομίλων της Ευρωλίγκα.

Ο Ολυμπιακός, βρέθηκε από την αρχή του αγώνα, πίσω στο σκορ, με τη διαφορά να φτάνει στο μείον δέκα στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (22-12), Στη δεύτερη περίοδο, οι νταμπλούχες Ελλάδας ισορρόπησαν την αναμέτρηση φτάνοντας τη διαφορά στη μικρότερη τιμή της (38-37), πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο στο 40-37 για την  Φενερμπαχτσέ. Στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου, με δυο εύστοχες βολές της Άννας Σπυριδοπούλου, το παιχνίδι ξεκινούσε από την  αρχή (49-49). Η Τουρκική ομάδα, έχοντας τον έλεγχο, στο υπόλοιπο της περιόδου, προηγήθηκε εκ νέου με συν εννιά (61-52), για να μειώσει η Παυλοπούλου, με τρίποντο,  σε 61-55 στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου. 8:40 πριν τη λήξη του αγώνα η Τόμας μείωσε σε 61-59, κρατώντας ζωντανό τον Ολυμπιακό, στη διεκδίκηση της νίκης. Στην αμέσως επόμενη φάση η Άννα Σπυριδοπούλου έφερε ξανά το παιχνίδι στα ίσα, στο 61-61. Οι γηπεδούχες ανέκτησαν το προβάδισμα με 64-61 και το διεύρυναν στο 68-61, 5:28 πριν τη λήξη του αγώνα.  Η Φενερμπαχτσέ συνέχισε να έχει τον έλεγχο και εκμεταλλευόμενη το νεκρό επιθετικά διάστημα των «ερυθρολεύκων», βρέθηκε στον συν εννιά 2:56 πριν τη λήξη του αγώνα.  Στο τελευταίο λεπτό του ματς, με το σκορ στο 72-65 ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να διεκδικήσει κάτι παραπάνω και γνώρισε την ήττα με 76-68. Χάρτλει και Πλουμ τελείωσαν τον αγώνα με 21 και 15 πόντους αντίστοιχα για την Φενερμπαχτσέ, ενώ από την πλευρά του Ολυμπιακού η Άννα Σπυριδοπούλου σημείωσε 23 πόντους.

Δεκάλεπτα: 22-12, 40-37, 61-55, 76-68

Φενερμπαχτσέ (Γκαρνιέ): Χάρτλεϊ 21 (2), Πλουμ 15 , Ντεμιρμέν 2, Βον 8, Βεραμεγιένκαν 9 , Κανίτεθ 2, Γκόρα, Σοτάνα 5 (1), Τοπούζ, Γιαβάς 3), Ζανταλασίνι 11.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Τζόνσον 4, Παυλοπούλου 10(2), Σωτηρίου 9, Σπυριδοπούλου 23(4), Τόμας 12, Αυτζή, Κοσμά, Μάζιτς, Νικολοπούλου 1, Σταμάτη 6(2), Σταμπλάμπρου 2, Τίκβιτς 1.