Ιστορική νίκη του Ολυμπιακού

Written by  Ιαν 16, 2019

Ο Ολυμπιακός κατέκτησε μία ιστορική νίκη επί της Σοπρόν με 63-52 στο κλειστό «Τάσος Καμπούρης» της Χαλκίδας  στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας! Οι «ερυθρόλευκες» ήταν ανώτερες σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και πήραν την πρώτη τους νίκη στην διοργάνωση.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι με την Τόμας να ξεχωρίζει στην επίθεση. Η Σοπρόν όμως δεν άφηνε τις Πρωταθλήτριες Ελλάδας να ξεφύγουν στο σκορ και έτσι το ημίχρονο έκλεισε 28-25 υπερ του Ολυμπιακού. Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε πιο αποφασισμένος παίζοντας καταπληκτική άμυνα (η Σοπρόν σημείωσε 5 πόντους σε 8') και τρία λεπτά πρίν τελειώσει το τρίτο δεκάλεπτο προηγήθηκε με 11 πόντους για πρώτη φορά ( 41-30) με την Κατερίνα Σωτηρίου και την Τζέσικα Τόμας να πραγματοποιούν σπουδαία εμφάνιση. Με δύο συνεχόμενα τρίποντα της Σταμολάμπρου ο Ολυμπιακός έκλεισε την τρίτη περίοδο με  50-36. Η Σοπρόν προσπάθησε να γυρίσει το ματς αλλά ο Ολυμπιακός στηριζόμενος στην άμυνά του πέτυχε την πρώτη του νίκη στην Ευρωλίγκα γυναικών με 63-52. Πρώτη σκόρερ του Ολυμπιακού η Τζέσικα Τόμας με 15 πόντους ενώ ακολούθησε η Λικέντρα Τζόνσον με 11 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 28-25, 50-36, 63-52

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Αυτζή, Τζόνσον 11 (10 ριμπάουντ), Σωτηρίου 10 (1 τρίπ., 7 ριμπ.), Σπυριδοπούλου 9 (1 τρίπ., 8 ριμπ.), Τόμας 15 (1 τρίπ., 6 ριμπ., 3 ασ.), Κοσμά, Μάζιτς 5, Νικολοπούλου, Παυλοπούλου 4 , Σταμάτη, Σταμολάμπρου 9 (2), Τίκβιτς.

Σοπρόν (Ινίγκεθ): Κάσας 15 (2), Τσρβεντάκιτς 8 (1), Ντουπρί 6, Φεγκιβερνέκι 5 (1), Τέρνερ 8, Ντουμπεί, Γιοβάνοβιτς, 2, Ζαχούι 8 (1).