Ήττα στη Ρωσία για τον Ολυμπιακό

Written by  Ιαν 23, 2019

Μπορεί ο Ολυμπιακός για ένα και πλέον ημίχρονο να κοίταξε στα μάτια την αήττητη Δυναμό Κουρσκ, όμως τελικά ηττήθηκε με σκορ 75-58, από την Ρωσική ομάδα, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής των ομίλων της Ευρωλίγκα

.

Ο Ολυμπιακός ήταν άστοχος στο πρώτο δεκάλεπτο και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 5 πόντους (18/13), όμως από τα 6,75μ αλλά και με παιχνίδι στο «ζωγραφιστό», πέρασε αρκετές φορές μπροστά στο δεύτερο δεκάλεπτο και πήγα αποδυτήρια όντας μόλις έναν πόντο πίσω. Η Δυναμό Κουρσκ ανέβασε την πίεσή της στην άμυνα, η Στιούαρτ με την Πέτροβιτς δημιούργησαν ρήγματα και ανέβασαν την διαφορά στους 11 πόντους. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να επιστρέψει στο σκορ, αλλά οι γηπεδούχες είχαν βρει ρυθμό και η Στιούαρτ είχε πάρει μπρος για τα καλά, με αποτέλεσμα να έρθει η ήττα με 75-58.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 35-34, 53-42, 75-58

Δυναμό Κούρσκ (Μοντέλο): Ανίκινα 2, Κρουζ 7 (1), Πέτροβιτς 20 (1), Πρινς 4, Στιούαρτ 21 (2), Χόλινγκσγουορθ 10, Κιρίλοβα 3 (1), Λογκούνοβα, Βίντμερ 4, Ζέντικ 4

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Τζόνσον 14, Σωτηρίου 12 (2), Τόμας 2, Νικολοπούλου 2, Παυλοπούλου 13 (1), Σταμάτη 6 (2), Σταμολάμπρου 5, Τίκβιτς 4, Σπυριδοπούλου, Κοσμά