Κυρίαρχος ο Ολυμπιακός στο Σ.Ε.Φ.

Written by  Φεβ 13, 2019

Τη δεύτερη νίκη του στους ομίλους της Ευρωλίγκας πέτυχε ο Ολυμπιακός, επικρατώντας με χαρακτηριστική άνεση της Κάρολο, με σκορ 79-54, στην αναμέτρησης της 13ης αγωνιστικής του Β ομίλου, που διεξήχθη στο Σ.Ε.Φ.

Ο Ολυμπιακός μπήκε, όπως και στα περισσότερα φετινά του παιχνίδια στην Ευρωλίγκα, με το πόδι πατημένο στο γκάζι και από πολύ νωρίς πήρε διαφορά με διψήφιο αριθμό πόντων. Με buzzer beater της Κατερίνας Σωτηρίου το σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου διαμορφώθηκε στο 28-12. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στη δεύτερη περίοδο, με τον Ολυμπιακό να φτάνει στο +19 (35-16) και να διατηρεί τη διαφορά σε αυτά τα επίπεδα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου το οποίο ολοκληρώθηκε στο 46-21. Με την Τόμας να έχει πετύχει ήδη 17 πόντους και την Παυλοπούλου 14 οι νταμπλούχες Ελλάδας έμοιαζαν ασταμάτητες με το σκορ να είναι 60-31 στο 4:09 του τρίτου δεκαλέπτου, το οποίο έληξε με 67-41. Η υπεροχή του Ολυμπιακού συνεχίστηκε, με την ανωτερότητα του να είναι αδιαμφισβήτητη στην αναμέτρηση με την Γαλλική ομάδα όπως αποτυπώνεται και στο τελικό 79-54. Πρώτη σκόρερ του αγώνα ήταν η Τόμας που σημείωσε 17 πόντους και την ακολούθησε η Πηνελόπη Παυλοπούλου με 14.

Τα δεκάλεπτα: 28-12, 46-21, 67-41, 79-54

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Αυτζή 1, Κοσμά 5(1), Λίτσι 2, Σωτηρίου 9(1), Σταμολάμπρου 5(1), Τζόνσον 10, Νικολοπούλου 8(1), Παυλοπούλου 14(2), Σταμάτη 2, Τόμας 17(3), Τίκβιτς 6.

Κάρολο (Γερνό): Μπουντέρα 10 (2), Σεβανιόν 14 (4), Φιλίπ 12 (1), Χρουσκακόβα 6, Λιούις 2, Παγιέ 1, Πίτερς 9.