Κυπελλούχος Ελλάδας ο Ολυμπιακός

Written by  Μαρ 24, 2019
Κυπελλούχος Ελλάδας, για τέταρτη διαδοχική χρονιά αναδείχτηκε ο Ολυμπιακός, που επικράτησε με 78-69, της Νίκης Λευκάδας, στον μεγάλο τελικό του 20ου Final-4, που ολοκληρώθηκε στο κλειστό γυμναστήριο Κλαδισσού, στα Χανιά. Οι «ερυθρόλευκες», με αυτό το τρόπαιο, έπιασαν στην κορυφή με τις περισσότερες κατακτήσεις, τις Εσπερίδες Καλλιθέας, που έχουν επίσης τέσσερα κύπελλα Ελλάδας, διευρύνοντας παράλληλα την απολύτως αήττητη πορεία τους στις εγχώριες διοργανώσεις. MVP του τελικού αναδείχτηκε η Αγγελική Νικολοπούλου, ενώ πρώτη σκόρερ της διοργάνωσης η Γουόκερ της Νίκης Λευκάδας.

Πολύ δυνατό το ξεκίνημα του αγώνα, αντάξιο ενός τελικού με τον Ολυμπιακό να προηγείται 8-6 στα πρώτα τρία λεπτά και τη Γουόκερ της Νίκης Λευκάδας να φορτώνεται με δυο φάουλ πολύ γρήγορα. Με την Τόμας να έχει πετύχει ήδη οκτώ πόντους ο Ολυμπιακός έφτασε στο συν εννιά (8-17), λίγο  μετά τα μισά του πρώτου δεκαλέπτου. Η Νίκη Λευκάδας μείωσε σε 17-14 με δύο βολές της Νάιτ, αλλά η Αγγελική Νικολοπούλου, με τέσσερις συνεχόμενους δικούς της πόντους, με το που πέρασε στην αναμέτρηση, διαμόρφωσε το 21-12 για τον Ολυμπιακό, επαναφέροντας τη διαφορά στους εννιά πόντους. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 24-15 για τις «ερυθρόλευκες».

Στην έναρξη της δεύτερης περιόδου η Εβίνα Σταμάτη έδωσε προβάδισμα με διψήφιο αριθμό πόντων στον Ολυμπιακό, για πρώτη φορά στο παιχνίδι (26-16), για να απαντήσει αμέσως η Νάιτ, για τη Λευκάδα. Το σύνολο του Γιώργου Παντελάκη, διατηρούσε τη διαφορά που είχε χτίσει μέχρι αυτό το σημείο και με τρίποντο της Κατερίνας Σωτηρίου την ανέβασε στο συν δεκατέσσερα (36-22). Ο Ολυμπιακός πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο προηγούμενος με 45-29, χάρη σε τρίποντο της Σπυριδοπούλου, στην εκπνοή της δεύτερης περιόδου του τελικού.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει τον έλεγχο και τις απαντήσεις σε κάθε προσπάθεια της Λευκάδας να μειώσει, διατηρώντας το +14 (50-36), στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου. Συνεχόμενοι πόντοι της Έλενας Τσινέκε γράφουν το 50-40, στο 3:51 και η Σμιθ ρίχνει τη διαφορά κάτω από τους δέκα μετά από πολύ ώρα στον τελικό, κάνοντας με τρίποντο το 43-50. Το 45-50, έγινε πολύ γρήγορα 47-56 για τον Ολυμπιακό, για να ολοκληρωθεί η περίοδος με σκορ 49-59. Ένα σερί 7-2 από τον Ολυμπιακό στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου, άρχισε να γέρνει την πλάστιγγα υπέρ του (66-51), δίνοντας του ισχυρό προβάδισμα για την κατάκτηση ενός ακόμα τροπαίου. Με το τελικό 78-69 οι «ερυθρόλευκες» σκαρφάλωσαν στην πρώτη θέση με τις περισσότερες κατακτήσεις στον θεσμό, 4 τον αριθμό, όσες έχει και η ομάδα των Εσπερίδων Καλλιθέας.

Νίκη Λευκάδας - Ολυμπιακός 69-78

Δεκάλεπτα: 15-24, 29-45, 49-59, 69-78

Διαιτητές: Μαγκλογιάννης, Μαλαμάς, Γιακείμη

Νίκη Λευκάδας (Δουβίτσας): Τσινέκε Κ., Τσινέκε Ελ. 15, Σύρρα, Παπαμιχαήλ 7, Τζόνσον Ουόκερ 11, Μπαλτά, Σμιθ 11(1), Νάιτ 25(2).

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Τόμας 13(2), Σταμάτη 2, Αυτζή, Σπυριδοπούλου 9(2), Παυλοπούλου 4, Νικολοπούλου 18)2), Σωτηρίου 7(2), Τίκβιτς 2, Λίτσι, Τζόνσον 16, Κοσμά 3(1), Σταμολάμπρου 4.