Η Ακλ έστειλε τις Εσπερίδες στο Final-4 του Κυπέλλου

Written by  Δεκ 29, 2019
Οι Εσπερίδες Καλλιθέας είναι η πρώτη ομάδα που παίρνει το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, καθώς επικράτησαν με 81-65, εκτός έδρας, της Ηλιούπολης.
Η απόδοση της Ρεμπέκα Ακλ, που τελείωσε τον αγώνα με 32 πόντους, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ και 2 κλεψίματα αλλά και η αποβολή της Χατζηλεοντή με πέντε φάουλ, πέντε λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα και με το σκορ στο 59-61, ήταν τα σημεία κλειδιά της αναμέτρησης.

Ισορροπημένο το ξεκίνημα του αγώνα, με τις Εσπερίδες να παίρνουν ένα προβάδισμα επτά πόντων το φινάλε της πρώτης περιόδου (20-13). Οι γηπεδούχες είχαν την απάντηση, μείωσαν τη διαφορά και μετά τα μισά του δεύτερου οκταλέπτου, με ένα σερί 12-0, έκαναν το 28-33, 40-33, για να ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο με το σκορ στο 40-35. Στο πρώτο μισό της αναμέτρηση για την Ηλιούπολη Δασκαλοπούλου και Χατζηλεοντή είχαν από 12 πόντους ενώ για τις φιλοξενούμενες η Ακλ είχε 17 πόντους.

Στο 7:28 της τρίτης περιόδου οι Εσπερίδες ισοφάρισαν σε 42-42, για να προηγηθούν στη συνέχεια με 50-44. 1:38 πριν τη λήξη του δεκαλέπτου η Ηλιούπολη μείωσε σε 47-50, με τρίποντο της Δασκαλοπούλου, στη λήξη της επίθεσης. Η Δανούση επανέφερε το συν επτά για τις Εσπερίδες στο φινάλε, για το 57-50. Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενες είχαν τον έλεγχο και διατήρησαν τη διαφορά στα πρώτα πέντε λεπτά. Σε εκείνο το σημείο, νέο τρίποντο της Δασκαλοπούλου, που έφτασε ήδη τους 18 πόντους, διαμόρφωσε το 59-61. Στο 5:10 η Χατζηλεοντή αποχώρησε με πέμπτο φάουλ, με την απουσία της να είναι καθοριστική για την εξέλιξη του αγώνα. Με το τελικό 81-65 οι Εσπερίδες Καλλιθέας πήραν την πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

ΓΣ Ηλιούπολης – Εσπερίδες 65-81

Διαιτητές: Αντωνιάδης, Λαζαρίδης, Λαζόγκα
Δεκάλεπτα: 13-20, 40-35, 50-57, 65-81
ΓΣ Ηλιούπολης (Στανέλλος – Φέξης): Δασκαλοπούλου 21(5), Χουγκάζ, Καρανάσου 2, Νεαρχάκου, Γούλα 4, Χατζηλεοντή 17(1), Κορρέ, Παπαδοπούλου 2, Οικονομίδου 15(1), Δαμουλάκη 4, Νικολαϊδου, Αλεξία.
Εσπερίδες (Σκληρός): Εμμανουηλίδου, Δανούση 7(1), Λουκάτου 4, Κεχαγιά 7(1), Ακλ 32(2), Πατεράκη 8, Παπαμαρκάκη 6(2), Μάιζ 17.