Δια περιπάτου στην επόμενη φάση ο Ολυμπιακός

Written by  Ιαν 09, 2020

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του Eurocup πανηγύρισε ο Ολυμπιακός που επικράτησε με 84-73 της Μίσκολτς, στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, στον δεύτερο αγώνα των πλέι οφ της διοργάνωσης και ανέτρεψε την διαφορά των πέντε πόντων που είχε ηττηθεί στην Ουγγαρία.

Οι νταμπλούχες Ελλάδας, μπήκαν αποφασιστικά στον αγώνα, πήραν από το πρώτο κιόλας ημίχρονο διαφορά πρόκρισης και διατηρώντας τον έλεγχο μέχρι το τέλος, πήραν τη νίκη που τους έδωσε το εισιτήριο στην επόμενη φάση. Οι «ερυθρόλευκες» θα αντιμετωπίσουν πλέον, με μειονέκτημα έδρας την τούρκικη Orman Genclik. Το πρώτο ματς θα γίνει στο ΣΕΦ στις 23 Ιανουαρίου και το δεύτερο στην Τουρκία στις 29 του ίδιου μήνα.

Ισορροπημένο το παιχνίδι στο ξεκίνημα του, με διαδοχικές ισοπαλίες καθώς καμία ομάδα δεν προηγήθηκε με περισσότερους από δυο πόντους μέχρι το 4:23. Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός, με ένα σερί 5-0 προηγήθηκε με 15-10. Διατηρώντας τον έλεγχο οι «ερυθρόλευκες» τελείωσαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενες με 22-18, με την Τζέσικα Τόμας να έχει ήδη 8 πόντους. Οι νταμπλούχες Ελλάδας είχαν το προβάδισμα, με τη Μίσκολτς να βρίσκει τις απαντήσεις και διατηρεί το πάνω χέρι στην υπόθεση πρόκριση, διαφυλάσσοντας το συν πέντε του πρώτου αγώνα στην Ουγγαρία. Νέο σκορ πρόκρισης για τον Ολυμπιακό με 33-26 στο 4:20 της δεύτερης περιόδου. Για πρώτη φορά η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό (36-26), τριάμισι λεπτά πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, με τρίποντο της Σπυριδοπούλου, η οποία σε 7:41 λεπτά συμμετοχής είχε φτάσει τους 15 πόντους. Η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της στο 48-31, με buzzer beater τρίποντο, της Γέμελος αυτή τη φορά, στην λήξη του ημιχρόνου.

Το σύνολο του Γιώργου Παντελάκη, συνέχισε την πιεστική άμυνα και στο τρίτο δεκάλεπτο, μην αφήνοντας πολλά περιθώρια αντίδρασης στις φιλοξενούμενες. Λίγο πριν τα μισά της τρίτης περιόδου η διαφορά έφτασε στο συν είκοσι τρία (58-35), μετατρέποντας από νωρίς το υπόλοιπο του αγώνα σε διαδικαστικού χαρακτήρα. Το τελικό 84-73 ήρθε με χαρακτηριστική άνεση και ο Ολυμπιακός πανηγύρισε την πρόκριση στην επόμενη φάση, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει με μειονέκτημα έδρας την τούρκικη Orman Genclik.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 44-31, 68-43, 84-73

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Αυτζή 2, Γέμελος 19 (2/3 δίπ., 5/6 τρίπ., 3 ριμπ., 5 ασ., 7 κλεψ.), Λούκα, Σπυριδοπούλου 15 (1/4 δίπ., 2/4 τρίπ., 7/8 βολ., 4 ριμπ., 2 ασ.), Τόμας 21 (3/9 δίπ., 4/9 τρίπ., 3/4 βολ., 5 ριμπ., 6 ασ), Γκρέιβς 19 (8/10 δίπ., 3/4 βολ., 2 ριμπ., 2 ασ., 1 κλέψ.), Γιουρτσένκοβα 1, Νικολοπούλου 4 (4 ριμπ., 4 ασ, 2 κλεψ.), Σταμάτη, Σταμολάμπρου

Aluinvent DVTK Miskolc (Τσιτσάς): Κανιάσι 3, Κατόνα 3, Κις 4, Σουκς 8 (1), Γκόρι 11, Μεντγκιέσι 2, Μόρισον 13 (1), Σκόριτς, Γουόκερ-Κίμπροου 15, Ζέλε 6 (2)