Στο «νήμα» μίλησε η έδρα

Written by  Μάι 23, 2014

Ο Ολυμπιακός έφτασε μια ανάσα από το break στο ΟΑΚΑ, ωστόσο, ο Παναθηναϊκός που έχει στο DNA του τους τελικούς Πρωταθλήματος πήρε τελικά τη νίκη με 59-56 στον πρώτο τελικό και έκανε το πρώτο βήμα που τον φέρνει πιο κοντά στην κατάκτηση ενός ακόμα τίτλου.

Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν στο ξεκίνημα της αναμέτρησης μέχρι και με διαφορά 14 πόντων, ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν την ψυχραιμία να μην αφήσουν το παιχνίδι να τους ξεφύγει περισσότερο και με υπομονή κατάφεραν να μειώνουν σταδιακά τη διαφορά ως την τελευταία περίοδο. Εκεί, παίζοντας άμυνα για σεμινάριο κράτησαν τον Παναθηναϊκό χωρίς πόντο για 8’ και με σερί 12-0 πέρασαν για πρώτη και μοναδική φορά μπροστά στο σκορ, όμως, οι Πρωταθλητές αντέδρασαν και με δικό τους σερί 8-0 στο τελευταίο δίλεπτο κράτησαν τη νίκη και το πλεονέκτημα έδρας που τους δίνει το προβάδισμα για την κατάκτηση και αυτού του τίτλου.

Παρά το γεγονός ότι το γήπεδο δεν γέμισε, ο Παναθηναϊκός μπήκε με την ενέργεια της έδρας και έχοντας απόλυτη ευστοχία σε όσες προσπάθειες επιχειρούσε, με τον Δημήτρη Διαμαντίδη να ξεκινάει ζεστός στο σκοράρισμα, πήρε νωρίς τη διαφορά και μπήκε από το πρώτο λεπτό στη θέση του οδηγού. Από την άλλη, ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ νευρικά και άστοχα, με αποτέλεσμα να είναι εγκλωβισμένος στην πολύ καλή άμυνα των «πρασίνων». Με τους «ερυθρόλευκους» να μένουν για 6’ χωρίς πόντο, μετά το αρχικό 2-2, ο Παναθηναϊκός έφτασε γρήγορα τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα έχοντας από νωρίς τον έλεγχο του αγώνα.

Με τους Πρωταθλητές Ελλάδας να κάνουν επίδειξη ισχύος, το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 19-6 με την στατιστική να αποτυπώνει πλήρως την διαφορά που φαινόταν μέσα στο παρκέ.

Με «αέρα» από την πρώτη περίοδο ο Παναθηναϊκός ανέβασε τη διαφορά και στο ξεκίνημα της δεύτερης στο +16 (24-8) με τους παίκτες του Ολυμπιακού να προσπαθούν να συνέλθουν και να ξαναμπούν στο παιχνίδι πριν είναι πολύ αργά. Η είσοδος του Κόλλινς συμμάζεψε λίγο την οργάνωση του παιχνιδιού του, ενώ με συνεχόμενα τρίποντα από τον Αμερικανό γκαρντ και, κυρίως, τον Στράτο Περπέρογλου, που στο πρώτο ημίχρονο οδήγησε τον Ολυμπιακός στο σκοράρισμα, μείωσαν σταδιακά τη διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 35-26 με χαρακτηριστικά σε αυτό το διάστημα την απόλυτη κυριαρχία των «πρασίνων» στα ριμπάουντ, αλλά και την αξιοποίηση των miss match και από την άλλη, την νευρικότητα των παικτών του Ολυμπιακού, με αποκορύφωμα τις μόλις 4/11 βολές στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο διαβασμένος και συγκεντρωμένος στο δεύτερο ημίχρονο και, εκμεταλλευόμενος την απουσία του Λάσμε, καθώς ο Γκαμπονέζος σέντερ είχε ήδη χρεωθεί με τρία φάουλ, πέρασε τη μπάλα στο καλάθι και μείωσε σταδιακά τη διαφορά. Οι «ερυθρόλευκοι» πλησίασαν στο καλάθι (38-36 στο 24’), όμως, οι βιαστικές επιλογές στην επίθεση και τα παιδαριώδη λάθη στην άμυνα επέτρεψαν στον Παναθηναϊκό να ξεφύγει και πάλι στο σκορ με 45-36 στο 27’.

Με τους «πράσινους» να έχουν και πάλι πάρει τον έλεγχο του αγώνα, το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ 51-41 πριν οι δύο ομάδες μπουν στο παρκέ για την τελευταία κρίσιμη περίοδο.

Με τους ψηλούς του Παναθηναϊκού να είναι φορτωμένοι με φάουλ, η ξεκάθαρη επιλογή του Ολυμπιακού ήταν να περάσει τη μπάλα στον Ντάνστον και με τον Κόλλινς να τροφοδοτεί καλά στο ξεκίνημα τον σέντερ των «ερυθρολεύκων», η ομάδα του Πειραιά κατάφερε να ξαναμπεί στο παιχνίδι, κρατώντας, παράλληλα, για περίπου οκτώ λεπτά (!) τους γηπεδούχους χωρίς πόντο. Με τρίποντο του Σπανούλη από τα 9 μ. η διαφορά έπεσε στον πόντο (51-50 στο 35’), την ώρα που οι παίκτες του Παναθηναϊκού είχαν «σπάσει» τα καλάθια από τα 6,75 μ. έχοντας μόλις 1/18 και τη νευρικότητα να έχει περάσει στο στρατόπεδο των γηπεδούχων. Με τρίποντο του Λοτζέσκι στο 36’ ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά για πρώτη φορά στο παιχνίδι, ενώ με τους «πράσινους» απολύτως αποδιοργανωμένους έχασε ευκαιρίες να πάρει μια διαφορά που όσο το παιχνίδι πλησίαζε προς το τέλος του, θα του έδινε σημαντικό προβάδισμα.

Το πρώτο καλάθι του Παναθηναϊκού 1,40’’ πριν το τέλος έφερε το παιχνίδι και πάλι στα ίσια (53-53), ο Σπανούλης αστόχησε σε δεύτερο τρίποντο από τα 9 μέτρα στο ίδιο λεπτό, ο Παναθηναϊκός σπατάλησε την ευκαιρία του να περάσει ξανά μπροστά και οι δύο ομάδες πήγαν για ένα αγωνιώδες τελευταίο λεπτό.

Ο Περπέρογλου έκανε λάθος πατώντας τη γραμμή, ο Ματσιούλις ευστόχησε στα 45’’ για το 55-53, ο Περπέρογλου έκανε δεύτερο κρίσιμο λάθος, αφού έχασε τη μπάλα μέσα από τα χέρια του και πλέον το παιχνίδι είχε γυρίσει και πάλι υπέρ των γηπεδούχων. Ο Σπανούλης έκανε φάουλ στον Ούκιτς στα 21,7’’, ο Κροάτης έκανε 2/2 βολές για το 57-53, ο Σπανούλης ξέφυγε από το μαρκάρισμα του Ούκιτς, αλλά αστόχησε στο τρίποντο που επεχείρησε και μαζί σπατάλησε την τελευταία ευκαιρία του Ολυμπιακού για την νίκη.

Με τις βολές του Γκιστ και το τρίποντο του Λοτζέσκι γράφτηκε το τελικό 59-56 του πρώτου τελικού που φέρνει τους «πράσινους» με το προβάδισμα για την κατάκτηση και αυτού του τίτλου και τους «ερυθρόλευκους» να πληρώνουν το πολύ κακό τους ξεκίνημα και να χάνουν μία μοναδική ευκαιρία να σπάσουν την έδρα του «τριφυλλιού» για πρώτη φορά σε τελικό έπειτα από το μακρινό 1993.

Πρωταγωνιστής της νίκης του Παναθηναϊκού ήταν ο Γιόνας Ματσιούλις, ο οποίος πέτυχε 15 πόντους και μάζεψε 8 ριμπάουντ, ενώ κέρδισε όλες τις προσωπικές μονομαχίες με όποιον αντίπαλο και αν έβαλε επάνω του ο Γιώργος Μπαρτζώκας. Πολύ καλός ήταν και ο Στεφάν Λάσμε, που χρεώθηκε νωρίς με φάουλ, ωστόσο, πέτυχε 11 πόντους με 6 ριμπάουντ, ενώ και ο Τζέιμς Γκιστ τον αντικατέστησε επάξια επίσης με 11 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Για τον Ολυμπιακό, κορυφαίος, αλλά και μοιραίος ήταν ο Στράτος Περπέρογλου που πέτυχε κρίσιμους πόντους στο ξεκίνημα του αγώνα, κρατώντας τους «ερυθρόλευκους» ζωντανούς στο παιχνίδι, ωστόσο, έκανε δύο λάθη στο τελευταίο λεπτό που στέρησαν από την ομάδα του την ευκαιρία να διεκδικήσει τη νίκη. Καλός ήταν και ο Μπράιαντ Ντάνστον με 13 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ ο Μαρντί Κόλλινς έκανε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια του στον Ολυμπιακό με 7 πόντους, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα και δύο κοψίματα. Άφαντος για ένα ακόμα παιχνίδι ο Βασίλης Σπανούλης που είχε 7 πόντους με 2/10 σουτ και πολλές λάθος επιλογές στην επίθεση ειδικά στα κρίσιμα σημεία του αγώνα.

Οι δύο ομάδες αναμετρώνται εκ νέου στο ΣΕΦ την Δευτέρα για τον δεύτερο αγώνα της σειράς των τελικών με τον Ολυμπιακό να αναζητά τη νίκη που θα φέριε την σειρά στην ισοπαλία και τον Παναθηναϊκό τη δεύτερη νίκη του που θα τον φέρει αγκαλιά με τον τίτλο.

Τα δεκάλεπτα: 19-6, 35-26, 51-41, 59-56