Ζορίστηκε με το Ρέθυμνο ο Παναθηναϊκός

Written by  Νοε 10, 2014

Ο Παναθηναϊκός χρειάστηκε ένα καλό τετράλεπτο στα μέσα στης δεύτερης περιόδου για να ξεφύγει στο σκορ και τελικά να φτάσει στην νίκη με 79-70 στο ΟΑΚΑ επί του αξιόμαχου Ρέθυμνου για την 5η αγωνιστική του Πρωταθλήματος μπάσκετ της Α1.

Οι Πρωταθλητές είχαν στο μυαλό τους περισσότερο την αναμέτρηση με την Μπαρτσελόνα και αυτό έδωσε την ευκαιρία στους Κρητικούς να είναι κοντά στο σκορ και να πιέζουν όσο μπορούν προκειμένου να δυσκολέψουν τους παίχτες του Ιβάνοβιτς.

Ένα ξέσπασμα, όμως, στο διάστημα από το 13' μέχρι και το 17' του αγώνα ήταν αρκετό. Ο Παναθηναϊκός «έτρεξε» ένα σερί 14-0 με αιχμές τους Διαμαντίδη και Μαυροκεφαλίδη και αποκατάστησε την τάξη. Από εκείνο το σημείο και πέρα δεν απειλήθηκε και έφτασε χάλαρα στην επικράτηση που τον διατηρεί μόνο πρώτο και αήττητο στην κορυφή της βαθμολογίας.

Οι Πρωταθλητές δεν ήταν ιδιαιτέρα εύστοχοι από τη γραμμή του τρίποντου (9/30 συνολικά) γι' αυτό και πήγαν το παιχνίδι μέσα στη ρακέτα και στο «ζωγραφιστό» όπου και δικαιωθήκαν με την επιλογή τους (20/37 δίποντα).

Κορυφαίος «πράσινος» ο Διαμαντίδης. Ο αρχηγος της ομαδα είχε κέφια τόσο σε οργανωτικό όσο και στον εκτελεστικό του ρολό και αυτό φάνηκε από την συνολική στατιστική του (21 πόντοι με 3/3 δίποντα, 4/9 τριποντα,3/5 βολες,3 ριμπάουντ, 5 ασιστ , 4 κλεψίματα και συνολικό rankig 25). Άξιος συμπαραστάτης του αρχηγού το «θωρηκτό» Εστεμπάν Μπατίστα με 13 ποντους και 12 ριμπάουντ που ήταν για ακόμα μια φόρα ουσιαστικός τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα και πρόσθεσε ακόμα ένα «double-double» στην μέχρι τώρα παρουσία του στον Παναθηναϊκό.

Από την άλλη μεριά, οι Κρητικοί είχαν σε πολύ μεγάλη μέρα τον Μοχάμεντ Φαγιέ με 21 ποντους και 13 ριμπάουντ. Ο Σενεγαλέζος εχει αποδειχτεί «λίρα 100» για τον Θανάση Σκουρτόπουλο και παιχνίδι με παιχνίδι φροντίζει να επιβεβαιώνει το ποσό χρήσιμος και απαραίτητος είναι για την ομαδα του Ρεθύμνου.

Η αναμέτρηση

Το Ρέθυμνο ήταν εκείνο που μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και αιφνιδίασε τον Παναθηναϊκό. Οι Κρητικοί προηγήθηκαν 12-9 στο έβδομο λεπτό και 16-14 στο τέλος του δεκάλεπτου.

Στη δεύτερη περίοδο το Ρέθυμνο ήταν μπροστά μέχρι και το 13΄ με 21-19, αλλα εκείνη ήταν και η τελευταία φορά που προηγήθηκε. Ο Δημήτρης Διαμαντίδης πήρε την "μπαγκέτα" και οδήγησε τον Παναθηναϊκό σε ένα σερί 14-0 με το σκορ στο 17ο λεπτό να γράφει 33-21 υπέρ των Πρωταθλητών. Το Ρέθυμνο προσπάθησε να μειώσει, έκανε μια αντεπίθεση και, τελικά, το ημίχρονο έκλεισε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 37-30.

Στην τρίτη περίοδο τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα για τους «πρασίνους». Ο ΑΓΟΡ προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ, αλλά ο Παναθηναϊκός είχε τις λύσεις και τις απαντήσεις και το σκορ στο 23΄ ήταν 45-33. Η ψαλίδα έφτασε μέχρι και το +15 (58-43 με δυο διαδοχικά αναπάντητα "πράσινα" τρίποντα). Τελικά, η περίοδος έκλεισε με τον Παναθηναϊκό μπροστά με διψήφια διάφορα (61-49).

Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τους «πράσινους» να κάνουν μια συντήρηση δυνάμεων και εν όψει Μπαρτσελόνα. Το Ρέθυμνο προσπάθησε να μπει ξανά στο παιχνίδι κα με ένα σερί 6-0 αρχικά έριξε τη διάφορα αρχικά στους 11 (71-60) και εν συνεχεία κάτω από τους δέκα ποντους (74-65 στο 37΄). Οι «πράσινοι», όμως, κατάφεραν να ξεφύγουν και πάλι με 13 πόντους (79-66) στο 38ο λεπτό. Ο Παναθηναϊκός έμεινε αήττητος απέναντι στο ανταγωνιστικό Ρέθυμνο παίρνοντας τη νίκη με 79-70.

Δεκάλεπτα: 14-16, 37-30, 61-49, 79-70

Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος 3(1), Σλότερ 9(1), Μποχωρίδης, Γιάνκοβιτς 10(1), Φώτσης 2, Παππάς 3(1), Μαυροκεφαλίδης 6, Διαμαντίδης 21 (3/3 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 3/5 βολές, 5 ασίστ), Γκιστ 7, Μπατίστα 13(12 ριμπάουντ), Μπλουμς 3(1), Ράιτ 2.

Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Σίμπσον 9(1), Σχίζας, Κουμπούρας, Κάουνσιλ 17 (1), Αλεν 9(1/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Καλαμπόκης, Φαγιέ 21 (4/8 τρίποντα, 13 ριμπάουντ), Σίνης 2, Χείλαρης, Κράβιτς 6, Αλιχοντζιτς 6, Δουλγεράκης.