Δύσκολα ο Προμηθέας τον Πανιώνιο

Written by  Νοε 23, 2019

Ο Προμηθέας δυσκολεύθηκε αρκετά απέναντι στον Πανιώνιο Su Casa, του οποίου επικράτησε στην Πάτρα πιο δύσκολα από ό,τι δείχνει το τελικό 87-76 και παρέμεινε στην πρώτη τριάδα του πρωταθλήματος.

Οι Πατρινοί πήραν μικρό προβάδισμα στο ξεκίνημα με 10-5, αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με σερί 14-2 για να προηγηθούν με 12-19 και να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 15-19.

Καλύτερα ξεκίνησε και στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Προμηθέας, που πήρε το προβάδισμα με 31-27 και μαζί και τον έλεγχο της αναμέτρησης, φτάνοντας ακόμα και το +9 (41-32), πριν ο Βεργίνης μειώσει στο τέλος του ημιχρόνου στο 41-35.

Ο Πανιώνιος έδειξε διάθεση να ξαναμπεί δυναμικά στην διεκδίκηση του παιχνιδιού και το κατάφερε, παίρνοντας προβάδισμα με 49-51, αλλά ο Προμηθέας απάντησε με σερί 9-0 που τον έβαλε στην θέση του οδηγού (58-51), ενώ έφτασε ακόμα και το +14 (67-53) πριν το δεκάλεπτο κλείσει με το σκορ στο 69-58.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν για τελευταία φορά στους 5 (72-67), αλλά δεν κατάφεραν κάτι περισσότερο, με τον Προμηθέα να ανεβάζει και πάλι τη διαφορά στους 14 (82-68) και να φτάνει τελικά στη νίκη με το τελικό 87-76.

Ο Λανγκστον Χολ ήταν εντυπωσιακός με 23 πόντους, 3 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ο Οκτάβιους Έλλις έκανε double-double με 13 πόντους και 14 ριμπάουντ, ο Τζέραλντ Ρόμπινσον σημείωσε 18 πόντους, ο Δημήτρης Αγραβάνης είχε 14 πόντους με 3 ριμπάουντ και ο Λεωνίδας Κασελάκης είχε 13 πόντους με 6 ριμπάουντ.

Από τον Πανιώνιο ο Σαμάρντο Σάμουελς είχε double-double με 19 πόντους και 11 ριμπάουντ και ο Ταϊρίκ Ντούρεν είχε 14 πόντους με 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 41-35, 69-58, 87-76