Σπουδαίο «διπλό» με Ιωνικό ο Κολοσσός

Written by  Νοε 23, 2019

Ο Κολοσσός H Hotels πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί του Ιωνικού Νίκαιας Affidea με 86-79 και παραμένει σταθερά στην πρώτη εξάδα του πρωταθλήματος, κρυφοκοιτάζοντας για ό,τι καλύτερο μπορεί να διεκδικήσει.

Η… καλή μέρα για τους Ροδίτες φάνηκε από νωρίς, όταν ο Κολοσσός με καλή κυκλοφορία προηγήθηκε με 6-13 στο 5’, ενώ έφτασε και σε διψήφια διαφορά λίγο πριν κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο (11-22), που τον βρήκε να έχει προβάδισμα με 14-22.

Ο Ιωνικός αντέδρασε άμεσα και μείωσε πολύ γρήγορα στον πόντο (25-26), ενώ κατάφερε να γυρίσει εντελώς το ματς και να προηγηθεί για πρώτη φορά στο παιχνίδι, με την λήξη του ημιχρόνου χάρη σε καλάθι του Λόρενς για το 42-41.

Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, βρίσκονταν σε πολύ καλή κατάσταση και με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου άρχισαν να δημιουργούν μια διαφορά, ενώ με την άμυνά τους σε πρώτο πλάνο, κατάφεραν να κρατήσουν χαμηλά τον Ιωνικό και να κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο με διψήφιο προβάδισμα για το 52-62.

Ο Κολοσσός έφτασε το +12 με την έναρξη της τελευταίας περιόδου (57-69) και με αυτή την διαφορά είχε την ευκαιρία να παίξει και με το χρονόμετρο, κάτι που έκανε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, για να φτάσει ακόμα και τους 15 πόντους (69-84) και να πάρει τελικά τη νίκη με το τελικό 79-86.

Ο Λασανά Κρομά είχε 17 πόντους με 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ο Τράβις Ντάνιελς σημείωσε 14 πόντους με 7 ριμπάουντ και ο Ντάνι Αγκμπελέσε με τον Ντόνοβαν Τζάκσον είχαν από 13 πόντους για τον Κολοσσό, ενώ για τον Ιωνικό, ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος σημείωσε 20 πόντους με 3 ριμπάουντ, ο Τζαμάλ Τζόουνς είχε 17 πόντους με 6 ριμπάουντ και ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης σημείωσε 10 πόντους με 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 42-41, 52-62, 79-86