Παγκόσμιο Κύπελλο: Νίκησε και ελπίζει σε πρόκριση στους Ολυμπιακούς η Τυνησία

Written by  Σεπ 08, 2019

Η Τυνησιά επικράτησε με 86-84 της Ανγκόλα και κατέκτησε την πρώτη θέση στον όμιλο κατάταξης όπου μετέχει.

Η Τυνησία είχε το κίνητρο στην αναμέτρηση με την Ανγκόλα τόσο για την πρωτιά στον όμιλο κατάταξης, όσο και στο να ελπίζει σε περίπτωση ήττας της Νιγηρίας από την Κίνα θα έπαιρναν την απευθείας πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες ως η καλύτερη Αφρικανική χώρα. Έτσι οι Τυνήσιοι μπήκαν μπροστά από το ξεκίνημα έφτασαν τη διαφορά σε διψήφια 26-16 (8’) και ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο με 31-20. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Τυνήσιοι μπήκαν το ίδιο δυνατά και στα πρώτα πέντε λεπτά το σκορ ήταν 39-28 για να ολοκληρωθεί με την Τυνησία στο +15 (52-37) το ημίχρονο. Η Ανγκόλα στα πρώτα τρία λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου μείωσε σε 52-45. Η Τυνησία αν και είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης ολοκληρώνοντας το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά με 67-65 ένιωθε την ανάσα πλέον της Αγνκόλα. Η Ανγκόλα μείωσε ακόμη περισσότερο στον πόντο 71-70 στο 33’ και ένα λεπτό αργότερα προσπέρασε με 74-71. Η Τυνησία δύο λεπτά πριν το τέλος πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ με 83-77. Ένα λεπτό πριν το τέλος η Ανγκόλα μείωσε και πάλι στον πόντο 83-82. Η Τυνησία με τρίποντο στα έξι δευτερόλεπτα πηρε προβάδισμα 86-82, η Ανγκόλα απλώς μείωσε σε 86-84 στο τέλος  και η Τυνησία πλέον αναμένει ήττα της Νιγηρίας από την Κίνα ώστε να εξασφαλίσει την απευθείας πρόκριση της ως η καλύτερη Αφρικανική ομάδα στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Πρώτος σκόρερ για την Τυνησία ο Ρολ με 21 πόντους, ενώ για την Ανγκόλα ο Μορέιρα σημείωσε 21.

Τα δεκάλεπτα: 31-20, 52-37, 67-65, 86-84