Eλληνοτουρκική μονομαχία στους «8» για τις γυναίκες, με Ισραήλ οι άνδρες

Written by  Ιουν 17, 2023

Είναι από αυτά τα βράδια, που η τύχη σου γυρίζει την πλάτη. Τα σουτ της αντιπάλου, ακόμη και τα πιο δύσκολα καταλήγουν στο καλάθι και της ομάδος σου, ακόμη και τα πιο εύκολα, αναπηδούν μέσα στο δίχτακι και καταλήγουν  εκτός.

Τα «2 Αοράκια» δεν αποδεικνύονται γούρικο γήπεδο για την Εθνική ομάδα των γυναικών, που γνώρισαν την ήττα, από την αντίστοιχη των ΗΠΑ, στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής (5η ημέρα) του  Παγκοσμίου πρωταθλήματος Καλαθοσφαίρισης Κωφών, με 82-33.

Η εικόνα στο πρώτο μισό του αγώνα ήταν η ίδια και τη μαρτυράει το σκορ με τις Αμερικανίδες να ευστοχούν από κάθε απόσταση και την Εθνική ομάδα να βάζει δύσκολα την μπάλα στο καλάθι. Από την αρχή πήραν προβάδισμα (4-0, 10-4, 19-7), για να κλείσει η πρώτη περίοδος με 27-12. Η ίδια εικόνα και στο 2ο 10λεπτο, να μην μπορεί να πέσει κάτω από τους 20 πόντους (38-18, 44-23, 46-25) για να κλείσει το ημίχρονο με 48-25.

Αλλά και στο 2ο μισό του αγώνα, δεν άλλαξε κάτι. Η 3η περίοδος άρχισε με τις Αμερικανίδες να αυξάνουν  τη διαφορά (58-28) και την εθνική μας να μην έχει τις…εύκολες απαντήσεις, στο σκοράρισμα. Δυο εύστοχες βολές της Πατέρα μείωσαν σε 58-30 (3’40’’) πριν τη λήξη της περιόδου, αλλά οι Αμερικανίδες συνέχισαν να ευστοχούν με ευκολία είτε με σουτ είτε με βολές. Το τρίτο 10λεπτο έληξε με το σκορ να έχει διαμορφωθεί στο 63-31.

Στο τελευταίο 10λεπτο δεν άλλαξε κάτι στο ρυθμό του αγώνα. Οι Αμερικανίδες να ευστοχούν με μεγάλη ευκολία και την Εθνική να μην μπορεί να βάλει την μπάλα στο καλάθι, αλλά έχασαν και τη συγκέντρωσή τους στην άμυνα με αποτέλεσμα η διαφορά να πάρει διαστάσεις, για να διαμορφωθεί στο τελικό 82-33. Αξίζει να σημειωθεί ότι όσες παίκτες αγωνίστηκαν με τις ΗΠΑ σκόραραν!

Η 3η θέση στο Β΄ Όμιλο, οδηγεί στα προημιτελικά σε μια «μάχη» Ελλάδος-Τουρκίας.

Το φιλμ του αγώνα

Ελλάδα-ΗΠΑ 33-82

Τα 10λεπτα: 12-27, 13-21, 6-15, 2-19

Ελλάδα (Φρόσω Δρακάκη) (Ελεύθερες βολές 8/15, 2ποντα 5/34, 3ποντα 5/24, Ριμπάουντ 9/3, Ασίστ 8, Κλεψίματα 7, Λάθη 11, Φάουλ 16): Χρυσάνθη Χαϊνά 7 , Λαμπρινή Αγαγιώτου 11 (3/8) , Πετρούλα Τόγκα 1, Αλεξάνδρα Κοτσιάφτη 3, Στεφανία Πατέρα 10, Κωνσταντίνα Χατζιωάννου, Χρυσούλα Σιαπλαούρα, Ευαγγελία Σαρακατσάνη, Σταυρούλα Κοτσιρέα, Χρυσάνθη Βεράνη 1, Μαρία Πουλορίνι, Κωνσταντίνα Μπάλκογλου.

ΗΠΑ (Καχίντ Μπόρεν Τουρία) (Ελεύθερες βολές 8/12, 2ποντα 25/50, 3ποντα 8/22, Ριμπάουντ 43/22, Ασίστ 26, Κλεψίματα 10, Λάθη 15, Μπλοκ 2, Φάουλ 17) : Κάσιντι Πέρρυ 10, Βαλέντσια Πόσον-Φοντενέλ 6 (2/7), Χάνα Νίλντ 22 (6/9), Σαγιέν Τόμας-Τάλμποτ 8, Εμέλια Μπέλντον 2, Χέινς Νουκέιτρα 8, Ραχένα Γκέτλερ 15, Σαμπίνα Σις 2 , Κλαίρ Τάκερ 2, Γκράτσι Ντίντριχ 4, Χάνα Πουέντ , Λίντσεϊ Στέρτζιο 3.

Διαιτητές: Μακνήλ, Κατσαπρακάκης, Χατζημάρκος

Με το Ισραήλ οι άνδρες

Οι ΗΠΑ νίκησαν τη Σλοβενία με 96-69 και στο Β’ όμιλο υπήρξε τριπλή ισοβαθμία, με το Ισραήλ να ευνοείται και να παίρνει τη 2η θέση και να ακολουθούν οι Σλοβενία με το Χονγκ Κονγκ.

Μετά την πρωτιά στον Α’ όμιλο της Εθνικής Ελλάδος, στον προημιτελικό της Δευτέρας (19/6) διασταυρώνει τα…ξίφη της με το Ισραήλ για μια θέση στην 4άδα.

Τα σημερινά (Σάββατο 17/6) αποτελέσματα και οι βαθμολογίες

Άνδρες

Β’ Όμιλος

Ισραήλ-Χονγκ Κονγκ 112-39 (26-11, 31-5, 25-12, 30-11)

Σλοβενία – ΗΠΑ 69-96 (12-25, 14-23, 23-24, 20-24)