Για την 9η θέση η Εθνική Νέων Γυναικών

Written by  Αυγ 05, 2023

Η Εθνική Νέων Γυναικών για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα (Β’ κατ.) που διεξάγεται στην Ρουμανία επικράτησε με 67-57 της Μ.Βρετανίας και θα διεκδικήσει αύριο (6/8, 18.30) απέναντι στην Κροατία την 9η θέση.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα παρουσίασε δύο πρόσωπα στον αγώνα, καθώς μεταμορφώθηκε στο β’ ημίχρονο και έφτασε στην νίκη.

Η Ελλάδα παρουσιάστηκε άστοχη στο ξεκίνημα του αγώνα και με κακές επιλογές στην επίθεση. Αυτό έδωσε την ευκαιρία στη Μ.Βρετανία να πάρει γρήγορα τα ηνία φτάνοντας μάλιστα τη διαφορά στους 10 πόντους (15-5, 9’50’’).

Η Μ.Βρετανία συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς ξεφεύγοντας με 24-11 (14’40’’) με τη Λαμπρινή Πολυμένη να είναι αυτή που κρατούσε την Ελλάδα στην επίθεση μέχρι εκείνο το σημείο έχοντας τρία τρίποντα. Στη συνέχεια βοήθειες έδωσε και η Γρηγοροπούλου με την Μ.Βρετανία ωστόσο να κλείνει το α’ ημίχρονο με 14 πόντους διαφορά (35-21).

Στο β’ ημίχρονο η Εθνική Νέων Γυναικών βελτίωσε το αγωνιστικό πρόσωπο, έχοντας για όπλο την άμυνα, ενώ βρήκε σκορ από πολλές αθλήτριες. Με την Μποσγανά να δίνει λύσεις η Ελλάδα μείωσε σε 44-38 (26’) και 44-41 (27’) με τρίποντο της Καρατάσιου. Λίγο πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου η Μποσγανά έφερε το παιχνίδι στον πόντο (46-45) και η ίδια παίκτρια έδωσε το προβάδισμα στην Ελλάδα (47-46, 30’15’’).

Η Ελλάδα παίζοντας καλή άμυνα και έχοντας την ψυχολογία με το μέρος της άρχισε να χτίζει διαφορά κάνοντας το 52-46 (32’) με τρίποντο της Ανδρικοπούλου για να γίνει λίγο μετά το 55-48 (32’45’’) από την Πολυμένη.

Με την Πρίφτη να «χτυπά» από την γραμμή των 6.75μ. η Εθνική έφτασε τη διαφορά στο +10 (61-51, 34’15’’) δείχνοντας χαρακτήρα. Η Ελλάδα διεύρυνε το προβάδισμα (65-51, 37’45’’) με καλάθι της Παπαδοπούλου για πάρει την νίκη με 67-57.

Διαιτητές: Λάρσεν (Δανία), Κομ Νζλίλο (Καμερούν), Πετρόφ (Βουλγαρία)

Δεκάλεπτα: 15-5, 35-21, 46-45, 57-67

Ελλάδα (Δεσποτάκης): Μποσγανά 20(2), Δροσούνη, Καρατάσιου 6(2), Παπαδοπούλου 5, Πρίφτη 7(2), Ανδρικοποπούλου 3(1), Γρηγοροπούλου 9, Κουκή, Πολυμένη 15(5), Στεργάκη.