Ήττα στην πρεμιέρα οι άνδρες

Written by  Ιουν 22, 2024

Πρεμιέρα με το αριστερό για τους παίκτες του Βασίλη Γεραγωτέλλη. Γνώρισαν την ήττα από τη δευτεραθλήτρια κόσμου Ουκρανία με 66-64, στα πλαίσια του Β’ Ομίλου, για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Καλαθοσφαίρισης Κωφών, που άρχισε την Παρασκευή (21/6) στη Μάλαγα της Ισπανίας.

Ένα παιχνίδι που φάνηκε να το… έχουμε από την αρχή, χάθηκε τελικά στα τελευταία δευτερόλεπτα και στις λεπτομέρειες.

Από την αρχή του αγώνα η Εθνική μας είχε το προβάδισμα, για να φθάσει και στα μέσα της 1ης περιόδου και τους 11 πόντους (17-6) με τους Ουκρανούς να κατεβάζουν σε μονοψήφια τη διαφορά στο τέλος της (21-13). Στη 2η περίοδο οι Ουκρανοί «ροκάνισαν» τη διαφορά για να φθάσει στο ημίχρονο να χωρίζουν τις δύο ομάδες 5 πόντοι με την Εθνική μας πάντα προηγούμενη (36-31).

Στο δεύτερο ημίχρονο (3ο 10λεπτο) υπήρχαν «κενά» διαστήματα με την Εθνική μας να μην σκοράρει, αυτό το εκμεταλλεύτηκαν οι Ουκρανοί που πήραν για πρώτη φορά «κεφάλι» στο σκορ (39-36, 7.47’’), αλλά τους παίκτες του Γεραγωτέλλη να βρίσκουν «απάντηση» και με σουτ τριών πόντων «έκλεισαν» και την 3η περίοδο προηγούμενοι μ’ έναν πόντο 51-50.

Στο 4ο και τελευταίο 10λεπτο οι Ουκρανοί μπήκαν φουριόζοι πέτυχαν απανωτά καλάθια (52-51, 54-51) και πήραν μια μικρή διαφορά, αλλά και πάλι η Εθνική μας είχε τα εύστοχα καλάθια και πήρε και πάλι προβάδισμα (61-58, 63-62), ένα λεπτό πριν το τέλος. Οι Ουκρανοί πέτυχαν καλάθι με την εθνική μας να κερδίζει φάουλ στα τελευταία δευτερόλεπτα. Ο Πεταλάς ευστόχησε στη μία βολή και το παιχνίδι πήγε στο ισόπαλο 64-64, με τους Ουκρανούς να πετυχαίνουν τελικά το νικητήριο καλάθι στο 0.01΄΄ και να μπαίνουν αυτοί με το δεξί στη διοργάνωση.

Ουκρανία-Ελλάδα 66-64

Τα 10λεπτα: 13-21, 18-15, 19-15, 14-13

Εθνική Ελλάδος (Βασίλης Γεραγωτέλλης): Δεληγεώργης 20,   Βαβάτσικος 16, Πεταλας 11, Τσαγκαρούλης 4, Κοσκινάς 3, Ερηνακης 3, Μίλιος 3, Ντικούδης 3, Βαϊόπουλος 1, Γκανατσάς, Γλυνης, Κωνσταντάρας.

Το επόμενο παιχνίδι των ανδρών είναι την ίδια ώρα (15:30, την Κυριακή (23/6) με αντίπαλο το Ισραήλ.

Το Σάββατο (22/6) μπαίνουν στη «μάχη» της διοργάνωσης οι γυναίκες με αντίπαλο επίσης την Ουκρανία (16:30, ώρα Ελλάδος).