Εθνική Κορασίδων: Ανατροπή και νίκη επί της Πολωνίας

Written by  Αυγ 24, 2019

Η Εθνική Κορασίδων έκανε την ανατροπή στην τελευταία περίοδο, από το -13 βρέθηκε στο +10 και τελικά πήρε τη νίκη με 68-56 κόντρα στην Πολωνία,  στην τρίτη και τελευταία αγωνιστική της Α’ Φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U16 στα Σκόπια.

Με double double άφησαν το παρκέ Μποσγανά (23π, 10ρ) και Γρηγοροπούλου με εντυπωσιακή συγκομιδκή στα ριμπάουντ (19π, 18ρ). Στο πρώτο νοκ άουτ παιχνίδι η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει τη Λετονία (26/8, 17.30, youtube.com/fiba).

Ένα κακό διάστημα στη δεύτερη περίοδο ήταν αυτή που στοίχισε περισσότερο στην ελληνική ομάδα. Μετά ένα πρώτο ισορροπημένο δεκάλεπτο (17-20, 10’) η Πολωνία συνέχισε να πιέζει σε όλο το γήπεδο και να προσπαθεί να περιορίσει όσο γίνεται την Έλενα Μποσγανά. Παράλληηλα, βρήκε εύστοχα μακρινά σουτ και επιθετικά ριμπάουντ (δέκα στο πρώτο ημίχρονο) για να φτάσει στο 21-31 (17’30’’). Η Ελλάδα προσπάθησε να απαντήσει, μείωσε (27-31, 19’), αλλά με την έναρξη της τρίτης περιόδου η απόσταση μεγάλωσε και πάλι (31-44, 22’20’’).

Η ελληνική ομάδα συνέχισε την προσπάθειά της, μείωσε τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (40-49, 29’) και πλησίασε λίγο περισσότερο (46-53, 34’30’’). Μποσγανά και Γρηγοροπούλου διαμόρφωσαν το 53-55 (36’20’’) με την εικόνα του παιχνιδιού να έχει αλλάξει. Ο ρυθμός και ο ενθουσιασμός είχαν περάσει πλέον σε ελληνικά χέρια. Η Μποσγανά έδωσε το προβάδισμα (56-55, 36’47’’), Γρηγοροπούλου και Πολυμένη ακολούθησαν σε επίθεση, ενώ στην άμυνα η αποτελεσματικότητα ανέβηκε κατακόρυφα, για να φτάσουμε στο 66-56 (38’46’’) και το τελικό 68-56.

Διαιτητές: Κούκελτσικ (Σλοβακία), Μιλίτσεβιτς (Βοσνία Ερζεγοβίνη), Τσέντερ (Ρουμανία)

Δεκάλεπτα: 17-20, 27-36, 42-52, 68-56

Ελλάδα (Μπακογεώργος): Μπσογανά 23, Δασκουλίδου 7, Γρηγοροπούλου 19, Πολυμένη 8, Θεοδοσουλάκη 4, Καρατάσιου, Κουκή 1, Κυριακάκη 6, Παπαδοπούλου, Πρίφτη