Η Πάτρα γιορτάζει την ιστορική νίκη του Προμηθέα!

Written by  Οκτ 10, 2018

Ιστορία έγραψε ο Προμηθέας Πάτρας, που στην πρώτη ευρωπαϊκή του εμφάνιση έπαιξε σπουδαίο μπάσκετ και πήρε εκτός έδρας νίκη επί της Οστάνδης με 93-84 μπαίνοντας με τον καλύτερο τρόπο στο Champions League.

Οι Πατρινοί δεν έδειξαν να επηρεάζονται από την απειρία τους, έδειξαν ψχραιμία σε κρίσιμα σημεία της αναμέτρησης και με εντυπωσιακή επιθετική λειτουργία, έφτασαν σε μια νίκη που θα μείνει χαραγμένη σε όλη την πόλη, ως η πρώτη της ιστορίας του Προμηθέα στην Ευρώπη.

Με το άγχος του πρωτάρη, ο Προμηθέας βρέθηκε πίσω στο σκορ στα πρώτα λεπτά (10-4) , όμως, με πρωταγωνιστές τους Έλις και Λίποβι, ισορρόπησε την κατάσταση και προηγήθηκε με 13-17, πριν το πρώτο δεκάλεπτο βρει τις δυο ομάδες ισόπαλες με 19-19.

Η ελληνική ομάδα έδειχνε σε εξαιρετική κατάσταση και με δυνατή άμυνα κράτησε τους γηπεδούχους χαμηλά, βρίσκοντας, παράλληλα λύσεις στην επίθεση με διάφορους τρόπους, παίρνοντας, μάλιστα, διαφορά 12 πόντων (35-47) και το εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο έληξε με το εντυπωσιακό κάρφωμα του Ριόν Μπράουν για το 43-53.

Οι γηπεδούχοι, όπως ήταν αναμενόμενο, αντέδρασαν και, εκμεταλλευόμενοι την απειρία των Πατρινών, έκαναν ένα γρήγορο σερί 15-5, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα (58-58), όμως, ο Προμηθέας απάντησε με δικό του σερί 10-2 για να προηγηθεί εκ νέου με 68-60 και να κλείσει το δεκάλεπτο με προβάδισμα τριών πόντων (65-68).

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με την Οστάνδη να πιέζει για την ανατροπή, όμως, ο Προμηθέας άντεξε, άρχισε να δημιουργεί ξανά διαφορά, έφτασε για μια ακόμα φορά στο +11 )77-88) και τελικά πανηγύρισε την ιστορική πρώτη ευρωπαϊκή του νίκη με 93-84 που πανηγυρίστηκε δεόντως από τους παίκτες του Μάκη Γιατρά.

Πρωταγωνιστής σε αυτή την ιστορική βραδιά για την ελληνική ομάδα, ο Ριόν ΜΠράουν που τελείωσε με 21 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ τον ακολούθησαν ο Τόνι Μέιερ με 14 πόντους και 2 ριμπάουντ, ο Νίκος Γκίκας με 13 πόντους και 7 ασίστ, ο Ολεξάντρ Λίποβι με 11 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ και ο Οκτάβιους Έλλις με 10 πόντους.

Από την Οστάνδη, ο Νεμάνια Ντζούρισιτς σταμάτησε στους 20 πόντους με 5 ριμπάουντ, ο Γιάνικ Ντεζιρόν στους 14 πόντους με 6 ριμπάουντ και ο Ντούσαν Τζόρτζεβιτς με 12 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 43-53, 65-68, 84-93

Last modified on Τετάρτη, 10 Οκτωβρίου 2018 23:29