Ασταμάτητος ο Προμηθέας, εύκολα και την Μακάμπι Ρισόν

Written by  Νοε 06, 2019

Ο Προμηθέας Πάτρας επικράτησε της Μακάμπι Ρισόν με 88-77 και ανέβηκε στο 5-1 συνεχίζοντας την εντυπωσιακή πορεία του στο 7Days Eurocup.

Η ελληνική ομάδα πήγε να κάνει τα εύκολα δύσκολα, αλλά στα τελευταία λεπτά έβγαλε όλη την ποιότητά της και πήρε και την διαφορά, φτάνοντας σε μια άνετη νίκη που πιστοποιεί την ικανότητά της να φτάσει όσο πιο μακριά γίνεται.

Το παιχνίδι δεν ήταν καλό ποιοτικά στα πρώτα λεπτά, με τις δυο ομάδες να είναι άστοχες και να κινούνται σε χαμηλά επιθετικά επίπεδα, με τον Προμηθέα να προηγείται με 8-4 στο 5’ και να δημιουργεί μια διαφορά 7 πόντων (15-8) και να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 20-17.

Με τον Μπαμπ να συνεχίζει να… βομβαρδίζει από τα 6,75μ., οι Πατρινοί προηγήθηκαν με 28-21 και έφτασαν για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (37-25), έχοντας τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης, αφού, παρά τις προσπάθειες των ισραηλινών να μειώσουν, δεν δυσκολεύθηκαν να κρατήσουν προβάδισμα ασφαλείας μέχρι το ημίχρονο, που τους βρήκε να προηγούνται με 43-30.

Ο Προμηθέας δεν δυσκολεύθηκε να διατηρεί τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα σε όλη τη διάρκεια του τρίτου δεκάλεπτου, φτάνοντας στο 63-54 του 30’, όμως, στην τελευταία περίοδο φάνηκε να χαλαρώνει, κάτι που η Μακάμπι προσπάθησε να εκμεταλλευτεί.

Η φιλοξενούμενη ομάδα, μείωσε σταδιακά και έφτασε μέχρι το -3, αλλά στο σημείο εκείνο ο Προμηθέας αντέδρασε και δεν άφησε την ευκαιρία να πάρει αυτός τη νίκη, κάτι που το κατάφερε με το τελικό 88-77.

Ο Κρις Μπαμπ σταμάτησε στους 20 πόντους, ο Ολεξάντρ Λίποβι είχε 14 πόντους με 3 ριμπάουντ, ο Τσέις Φίλερ έκανε πολύ καλό παιχνίδι με 13 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Λάνγκστον Χολ είχε 10 πόντους, ο Λεωνίδας Κασελάκης σημείωσε 10 πόντους με 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ και ο Γιώργος Μπόγρης πρόσθεσε επίσης 10 πόντους.

Από την Μακάμπι Ρισόν, ο Άλεξ Χάμιλτον είχε 20 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Τζόναθαν Γουίλιαμς έκανε double-double με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Νόαμ Ντόβρατ είχε 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 43-30, 63-54, 88-77

Φωτό: eurocupbasketball.com