Πάρτι της Μπασκόνια με την Μπάγερν

Written by  Νοε 01, 2019

Η Μπασκόνια έκανε περίπατο απέναντι στην Μπάγερν Μονάχου, την οποία συνέτριψε με 93-60, με τις δυο ομάδες να ισοβαθμούν μετά την 6η αγωνιστική με απολογισμό 3-3.

Η βραδιά φάνηκε από νωρίς πώς θα εξελιχθεί, όταν η Μπασκόνια μπήκε με απίστευτη διάθεση να επιβληθεί στο παιχνίδι, προηγήθηκε με 18-6 μόλις στο 6’ και, πριν καλά καλά η Μπάγερν προσπαθήσει να αντιδράσει, την εκτόξευσε στο +19 μέχρι την λήξη της πρώτης περιόδου (29-10) και οι βάσεις για τη νίκη είχαν ήδη μπει.

Η διαφορά έφτασε και τους 24 πόντους στα μισά του δεύτερου δεκάλεπτου (42-28), ενώ ο Πιέρια Χένρι την ανέβασε με δυο βολές στην μέγιστη τιμή της (52-27), με την Μπασκόνια να κλείνει ένα άνετο ημίχρονο, στο οποίο είχε κυριαρχήσει κατά κράτος.

Οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν μετά το ημίχρονο, αφού είχαν ήδη μια μεγάλη διαφορά να διαχειριστούν, με την Μπάγερν να προσπαθεί να μειώσει και να φτάνει τους 14 (57-43), αλλά δεν κατάφερε κάτι περισσότερο με την Μπασκόνια να ανεβαίνει ξανά στους 19 στο τέλος του δεκάλεπτου (66-47) και η τελευταία περίοδος να παίρνει διαδικαστικό χαρακτήρα.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η γερμανική ομάδα κατέρρευσε, με την Μπασκόνια να ανεβάζει ρυθμούς και να επιβάλλεται ολοκληρωτικά, φτάνοντας ακόμα και το +35 (93-58) και πήρε μια πολύ εύκολη νίκη στην έδρα της.

Ο Τόρνικε Σενγκέλια σημείωσε 19 πόντους με 3 ριμπάουντ, ο Ματ Τζάνινγκ είχε 16 πόντους, ο Νικ Στάουσκας είχε 12 πόντους, ενώ ο Πατρίτσιο Γκαρίνο με τον Ακίλε Πολονάρα σημείωσαν από 10 πόντους.

Για την Μπάγερν, ο Γκρεγκ Μονρό είχε 18 πόντους με 3 ριμπάουντ και ο Μαόντο Λο σημείωσε 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 29-10, 52-29, 66-47, 93-60