Δυσκολεύθηκε, αλλά πήρε «ανάσα» η Φενερμπαχτσέ

Written by  Νοε 08, 2019

Η Φενερμπαχτσέ δυσκολεύθηκε πάρα πολύ απέναντι στην σκληροτράχηλη Μπάγερν Μονάχου, αλλά στην τελευταία περίοδο έβγαλε την ποιότητά της και με το τελικό 90-82 σταμάτησε το άσχημο σερί της, που την έχει φέρει πλέον στο 2-5 μετά και την 7η αγωνιστική.

Παρά το αρχικό 7-2 της Φενέρ, η Μπάγερν απάντησε αμέσως με σερί 9-0 για να προηγηθεί με 7-11, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου που βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 18-15.

Τρομερό ντέρμπι συνέχισε να είναι και στην δεύτερη περίοδο με την τουρκική ομάδα μάταια να προσπαθεί να πάρει μια διαφορά (30-27), αλλά η Μπάγερν αποδεικνυόταν πολύ σκληρό καρύδι και δεν της επέτρεπε να ξεφύγει, κλείνοντας το ημίχρονο νιώθοντας την… ανάσα της με το 40-39.

Η Μπάγερν ξεκίνησε καλά και στο δεύτερο ημίχρονο, όταν και προηγήθηκε με 44-48, με τους γηπεδούχους να είναι αυτοί που αυτή τη φορά δεν επέτρεψαν να ξεφύγει, ισοφάρισαν σε 51-51 και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με τους δυο αντιπάλους να εναλλάσσονται στο σκορ με την γερμανική ομάδα να προηγείται με έναν πόντο (61-62).

Η Φενερμπαχτσέ μπήκε με φόρα στην τελευταία περίοδο και με σερί 7-0 προηγήθηκε για πρώτη φορά με +6 (68-62) και ανέλαβε πλήρως τον έλεγχο του αγώνα, αφού η Μπάγερν έδειξε αδυναμία να ακολουθήσει σε αυτό το τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης.

Η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 10 πόντους (85-75) και η Φενερμπαχτσέ πήρε τελικά την πρώτη νίκη έπειτα από καιρό με το τελικό 90-82.

Ο Ντέρικ Γουίλιαμς είχε 19 πόντους με 3 ριμπάουντ, ο Μελίχ Μαχμούτογλου σημείωσε 14 πόντους, ο Κώστας Σλούκας σημείωσε 13 πόντους με 3 ασίστ, ο Νάντο Ντε Κολό είχε 12 πόντους με 4 ασίστ και ο Νίκολα Κάλινιτς πρόσθεσε 10 πόντους με 5 ριμπάουντ.

Για την Μπάγερν, που έχει απολογισμό 3-4, ο Γκρεγκ Μονρό είχε 19 πόντους με 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Βλάντιμιρ Λούτσιτς σημείωσε 14 πόντους με 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ο Πέτερι Κόπονεν είχε 11 πόντους με 3 ασίστ και ο Μαόντο Λο 11 ποντους με 6 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 40-39, 61-62, 90-82

Φωτό: euroleague.net