Η Βαλένθια διέλυσε την Μπάγερν και... χαμός στην «ουρά»

Written by  Νοε 15, 2019

Με κυριαρχική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, η Βαλένθια συνέτριψε την Μπάγερν Μονάχου με 82-56 και ξέφυγε από την τελευταία θέση της βαθμολογίας, ισοβαθμώντας με Ερυθρό Αστέρα, Φενερμπαχτσέ, Άλμπα Βερολίνου και Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης στο 2-6.

Αντίθετα, η αγνώριστη γερμανική ομάδα που την ερχόμενη εβδομάδα υποδέχεται τον Ολυμπιακό, κατέρρευσε στο τελευταίο δεκάλεπτο και γνώρισε βαριά ήττα που την φέρνει στο 3-5 και την 12η θέση.

Η Βαλένθια ξεκίνησε καλύτερα και με πιεστική άμυνα που εγκλώβισε την Μπάγερν, προηγήθηκε με 9-2 στο 5’, με την γερμανική ομάδα παρ’ όλα αυτά, να αντιδρά και να μειώνει στο καλάθι (14-12) και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 20-16.

Η Μπάγερν με την σειρά της έπαιξε καλύτερη άμυνα στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και κατάφερε να περάσει μπροστά με 24-25 στο 14’, αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα και με σερί 15-2 έφτασαν γρήγορα το +12 (39-27), πριν κλείσουν το ημίχρονο με διψήφιο προβάδισμα (39-29).

Με σερί 7-0 η Μπάγερν μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος και μείωσε σε 39-36, αλλά αυτό αφύπνισε τους γηπεδούχους που απάντησαν με δικό τους σερί 10-0 για να προηγηθούν με 49-36 και να πάρουν και πάλι τον έλεγχο της αναμέτρησης.

Με τρίποντο του Μότουμ, η διαφορά πήγε στους 15 (59-44) και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με την Βαλένθια να έχει εδραιώσει την διαφορά της, προηγούμενη με 59-47.

Στην τελευταία περίοδο, η Μπάγερν κατέρρευσε και παραδόθηκε στην ενέργεια που είχαν οι γηπεδούχοι, οι οποίοι με συνολικό επιμέρους 23-9, εκτόξευσαν τη διαφορά στο τελικό 82-56 που της χάρισε την δεύτερη νίκη της στην διοργάνωση.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Βάνια Μαρίνκοβιτς με 19 πόντους, ο Μπροκ Μότουμ είχε 14 πόντους με 2 ριμπάουντ, ο Γκιγιέμ Βιβές σημείωσε 13 πόντους και ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς είχε 11 πόντους με 7 ριμπάουντ για την Βαλένθια, ενώ από την Μπάγερν, ο Βλαντιμίρ Λούσιτς είχε 14 πόντους και ο Μαόντο Λο σημείωσε 11 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 39-29, 59-47, 82-56