Θύμισε… Φενέρ και παίρνει τα πάνω της

Written by  Νοε 28, 2019

Με τρομερή άμυνα στο τρίτο δεκάλεπτο, η Φενερμπαχτσέ των πολλών απουσιών επικράτησε της Χίμκι με 89-76 και δείχνει να ξαναβρίσκει ρυθμό, ανεβαίνοντας στο 4-7, όπου έχει, ωστόσο, αρκετό δρόμο ακόμα να διανύσει, αν θέλει να προλάβει το τρένο της οκτάδας.

Η αναμέτρηση κρίθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου η Φενρμπαχτσέ έπνιξε την αντίπαλο της με την σκληρή άμυνά της και κατάφερε να φτάσει τελικά στην νίκη, που ρίχνει την ρωσική ομάδα στο 6-5 και στην 8η θέση της βαθμολογίας.

Πριν την έναρξη της αναμέτρησης, ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς βραβεύτηκε για τις 200 παρουσίες του στον πάγκο της Φενερμπαχτσέ και αποθεώθηκε από τους φιλάθλους.

Ισορροπημένο το πρώτο πεντάλεπτο τις αναμέτρησης, με την Φενερμπαχτσέ να βρίσκει ρυθμό από τα 6,75μ. από όπου ο Κώστας Σλούκας ξεκίνησε με 3/3 τρίποντα για να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του με 21-12, με την τουρκική ομάδα να κλείνει το δεκάλεπτο με 6/8 και προβάδισμα 28-24.

Ο Γιάνις Τίμα πυροβολούσε από παντού την Φενερμπαχτσέ και βοήθησε την Χίμκι να ισοφαρίσει σε 30-30, με τον Λετονό να κλείνει το πρώτο ημίχρονο με 24 πόντους με 5/10 τρίποντα και να οδηγεί την ομάδα του σε προβάδισμα στο πρώτο μισό της αναμέτρησης με 44-49.

Η Φενερμπατχσέ ξεκίνησε πιο συγκεντρωμένη το δεύτερο ημίχρονο και με σερί 8-0 προηγήθηκε με 52-49, ενώ κυριάρχησε ολοκληρωτικά  στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου με εντυπωσιακή άμυνα και επιμέρους σκορ 21-6, έκλεισε την περίοδο με διψήφιο προβάδισμα (65-55) και έγινε το… αφεντικό της αναμέτρησης.

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι απλώς χρειάστηκε να διατηρήσουν το προβάδισμά τους, το οποίο κατάφεραν και να διευρύνουν, φτάνοντας στο τελικό 89-76 που τους χάρισε την δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους.

Ο Λουίτζι Ντατόμε ήταν ο πρώτος σκόρερ της Φενερμπαχτσε με 20 πόντους και 4 ριμπάουντ, ενώ σε μεγάλο βράδυ βρέθηκαν επίσης ο Κώστας Σλούκας με 19 πόντους και 9 ασίστ, ο Μελίχ Μαχμούτογλου με 19 πόντους και 3 ριμπάουντ και ο Ντέρικ Γουίλιαμς με 12 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Η συγκλονιστική εμφάνιση του Γιάνις Τίμα δεν έφερε αποτέλεσμα με τον Λετονό να τελειώνει με 26 πόντους και 3 ασίστ, ο Άντονι Γκιλ είχε 18 πόντους με 9 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Γιόνας Γερέμπκο 10 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 28-24, 44-49, 65-55, 89-76