Η Ζαλγκίρις «λύγισε» την Χίμκι και εξακολουθεί να ελπίζει

Written by  Μαρ 04, 2020

Η Ζαλγκίρις Κάουνας πήρε τη νίκη με 96-85 επί της Χίμκι και την έπιασε στο 12-15, διατηρώντας ζωντανές τις ελπίδες της για πρόκριση στην οκτάδα της διοργάνωσης.

Η Ζαλγκίρις μπήκε από τα πρώτα λεπτά στο προβάδισμα (8-2) και επέβαλλε άμεσα τον ρυθμό της, ανεβάζοντας σταδιακά την διαφορά, που, με την επίθεσή της να έχει ξεκινήσει εντυπωσιακά, έφτασε τους 14 πόντους στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου (29-15).

Οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έκαναν πάρτι στο παρκέ, ανεβάζοντας τη διαφορά στους 18 πόντους (39-21) και έκλεισαν το ημίχρονο με ένα σημαντικό προβάδισμα για το 50-34.

Η Χίμκι ξεκίνησε στο δεύτερο ημίχρονο με σερί 8-0 για να μειώσει σε 50-42 και έδειξε τις προθέσεις της να επιστρέψει στην διεκδίκηση της ανατροπής, καταφέρνοντας, μάλιστα, με τρίποντο του Σβεντ να μειώσει στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου σε 64-58.

Η ρωσική ομάδα προσπάθησε αρκετά να πλησιάσει ακόμα περισσότερο, αλλά δεν τα κατάφερε, με την Ζαλγκίρις να διατηρεί το προβάδισμά της και να φτάνει τελικά στη νίκη με 96-85.

Ο Ζακ Λεντέι ήταν ο πρωταγωνιστής της Ζαλγκίρις με 23 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Κέισι Ρίβερς είχε 15 πόντους με 5/8 τρίποντα, ο Λούκας Λεκαβίτσιους τελείωσε με 14 πόντους και 4 ασίστ, ο Αρτούρας Μιλάκνις είχε 12 πόντους και ο Εντγκάρας Ουλανόβας τελείωσε με 10 πόντους, 3 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Από την Χίμκι, ο Αλεξέι Σβεντ σταμάτησε στους 24 πόντους με 2 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Γιάνις Τίμα είχε 20 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ και ο Γιόνας Γερέμπκο τελείωσε με 17 πόντους, 10 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 29-15, 50-34, 64-58, 96-85