Η Βιλερμπάν ζόρισε, αλλά δεν σταμάτησε την Ρεάλ

Written by  Μαρ 05, 2020

Η Ρεάλ Μαδρίτης ζορίστηκε πολύ απέναντι στην Βιλερμπάν, αλλά στην τελευταία περίοδο κατάφερε να πάρει μια διαφορά και να φτάσει στη νίκη με 87-78 και να συνεχίσει από το 22-6 την προσπάθεια να διατηρήσει την 2η θέση της βαθμολογίας.

Ο Πάμπλο Λάσο έκανε την έκπληξη στο ξεκίνημα, χρησιμοποιώντας τον Ουσμάν Γκαρούμπα και τον Μάριο Νάκιτς στο αρχικό σχήμα, αποδεικνύοντας πως η «Βασίλισσα» είναι μια αστείρευτη πηγή παραγωγής ταλέντων, με τους νεαρούς να μπαίνουν στην μάχη και να δείχνουν ότι μπορούν να ανταπεξέλθουν στο υψηλότερο επίπεδο.

Η Βιλερμπάν αιφνιδίασε την Ρεάλ, καθώς μετά το αρχικό 5-0 των γηπεδούχων, κυριάρχησε στο παρκέ, παίρνοντας γρήγορα προβάδισμα με 9-18 και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 14-20.

Η γαλλική ομάδα έφτασε και πάλι το +8 (17-25), με την Ρεάλ να βγάζει για πρώτη φορά ουσιαστική αντίδραση και να προηγείται με 31-27, αλλά δεν κατάφερε να δημιουργήσει διαφορά και το ημίχρονο έληξε με 39-38 για τους Μαδριλένους.

Η Βιλερμπάν έβαλε και πάλι δύσκολα στους γηπεδούχους, παίρνοντας και πάλι προβάδισμα με 41-46, με την Ρεάλ να απαντά και πάλι και να προηγείται με 51-48, αλλά η γαλλική ομάδα βρέθηκε σε πολύ καλό βράδυ, προηγήθηκε ξανά με 51-59 και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με μια ακόμα ανατροπή, με την «Βασίλισσα» να περνά μπροστά με 67-63.

Η Ρεάλ έδειξε να παίρνει μπροστά και προηγήθηκε με 9 πόντους για πρώτη φορά (74-65), ενώ έφτασε και σε διψήφια διαφορά (87-76), πριν  φτάσει στο τελικό 87-78.

Ο Τζέισι Κάρολ είχε 19 πόντους με 2 ριμπάουντ, ο Φαμπιέν Κοσέρ σημείωσε 15 πόντους με 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Ουσμάν Γκαρούμπα είχε 10 πόντους με 6 ριμπάουντ για την Ρεάλ, ενώ από την Βιλερμπάν, που έμεινε στο 10-18, ο Λίβιο Ζαν-Σαρλ είχε 13 πόντους, ο Τεό Μαλεντόν 11 και ο Τόνιε Τζεκίρι τελείωσε με 10 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 39-38, 67-63, 87-78