Ανατροπή και μπήκε κι η Μπασκόνια στο… κόλπο

Written by  Μαρ 07, 2020

Η Μπασκόνια με ήρωα τον Ματ Τζάνινγκ έκανε μεγάλη επιστροφή και με τρίποντο του Αμερικανού πήρε πολύ μεγάλη νίκη με 73-72, ανέβηκε κι εκείνη στο 12-16 και είναι από τις ομάδες που διατηρούν ελπίδες για πρόκριση στα play off.

Με καλή άμυνα η Άλμπα κράτησε χαμηλά την Μπασκόνια και προηγήθηκε 5-9 στο 5’, με τους γηπεδούχους να μην επιτρέπουν να ξεφύγει περισσότερο, να περνούν μπροστά με 15-12 και το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει με το τρίποντο του Μάτισεκ για την ισοφάριση σε 15-15.

Η Άλμπα μπήκε φουριόζα στο δεύτερο δεκάλεπτο και, πριν οι γηπεδούχοι καταλάβουν τι τους… χτύπησε, βρέθηκε στο +10 (19-29). Η Μπασκόνια απάντησε με σερί 8-0 για να μειώσει σε 27-29, αλλά η γερμανική ομάδα έδειξε αντανακλαστικά και έφτασε και πάλι σε διψήφια διαφορά με την λήξη του ημιχρόνου για το 29-39.

Ένα σερί 6-0 στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου έφερε την Μπασκόνια στο 35-39, αλλά η Άλμπα απάντησε με εντυπωσιακό τρόπο και με δικό της σερί 12-0 έφτασε το +16 (35-51) και έγινε ο απόλυτος ρυθμιστής του παιχνιδιού.

Η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 17 πόντους (39-56) και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 48-59.

Η Μπασκόνια ξεκίνησε αποφασισμένη να κάνει την ανατροπή και με σερί 11-0 ισοφάρισε σε 59-59 και το παιχνίδι οδηγήθηκε σε δραματικό φινάλε.

Οι δυο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο λεπτό με τον Σενγκέλια να ισοφαρίζει σε 70-70, αλλά ο Γκίφυ με 2/2 βολές έκανε το 70-72 για την Άλμπα.

Η Μπασκόνια έκανε εξαιρετική επίθεση και με τον Τζάνινγκ να πετυχαίνει μεγάλο τρίποντο στα 3’’ έκανε το 73-72 και να χαρίζει τη νίκη στην ομάδα του, αφού στην τελευταία φάση ο Σενγκέλια έκοψε θεαματικά τον Σίκμα.

Ο Τόρνικε Σενγκέλια ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστικής με 24 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα, ο Σεμάζ Κριστόν είχε 14 πόντους με 5 ασίστ και ο Ιλιμάνε Ντιοπ είχε 11 πόντους, ενώ για την Άλμπα, ο Μάρκους Έρικσον είχε 16 πόντους και ο Νικς Γκίφι 14.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 29-39, 48-59, 73-72

Φωτό: euroleague;net