Πρώτη σκόρερ η Χριστινάκη και νικηφόρα επανεκκίνηση για Κάθερες

Written by  Νοε 28, 2020

Για την 13η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος η Κάθερες αντιμετώπισε την Ενσίνο επικρατώντας με 77-74.

Παίζοντας παραγωγικό μπάσκετ στο πρώτο δεκάλεπτο πέτυχε 28 πόντους ενώ στο ημίχρονο προηγούνταν με μικρή διαφορά (45-41). Με την έναρξη της τρίτης περιόδου η Ενσίνο παίζοντας καλύτερη άμυνα δεν άφησε περιθώρια στην Κάθερες και έτσι την περιόρισε στους 10 πόντους ενώ στην επίθεση πέτυχε σχεδόν νταμπλ σκορ περνώντας έτσι μπροστά. Ο αγώνας ήταν ντέρμπι μέχρι το τέλος του με τις γηπεδούχες να παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνα με 77-74.

Η Ελεάννα Χριστινάκη αγωνίστηκε για 31' και ήταν πρώτη σκόρερ του αγώνα με 25 πόντους με 6/9 δίποντα, 2/2 τρίποντα και 7/8 βολές. Μάζεψε 1 ριμπάουντ και είχε 2 ασίστ. Η Μαριέλλα Φασούλα χρησιμοποιήθηκε 24' και πέτυχε 2 πόντους με 1/6 δίποντα ενώ είχε 6 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Η Κάθερες βρίσκεται στην 15η θέση με ρεκόρ 3-8 έχοντας 2 αγωνιστικές λιγότερο λόγω της πανδημίας.

Τα δεκάλεπτα: 28-21, 45-41, 55-60, 77-74.