Η Σωτηρίου την οδήγησε στη νίκη

Written by  Δεκ 01, 2020

Η Τσεγκλεντ φιλοξένησε την Πεκς για την 10η αγωνιστική του Ουγγρικού πρωταθλήματος και το σύνολο των Κώστα Κεραμιδά, Παναγιώτη Λαμπρόπουλο και Μαρίας Παπαβασιλείου επικράτησε με 68-59.

Οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης και καμία δν μπορούσε να ξεφύγει με διαφορά ασφαλείας. Το ημίχρονο έκλεισε με την Τσεγκλεντ προηγούμενη με 35-32. Οι φιλοξενούμενες προσπάθησαν να γυρίσουν το παιχνίδι στο τρίτο δεκάλεπτο αλλά η Κατερίνα Σωτηρίου ήταν σε μεγάλη βραδιά και ήταν αυτή που κρατούσε την ομάδα της μπροστά στο σκορ. Στην τελευταία περίοδο με επιμέρους σκορ 20-12 κατάφερε και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα νικώντας 68-59.

Η Κατερίνα Σωτηρίου αγωνίστηκε 35'19" και πέτυχε 22 πόντους με 5/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6/6 βολές ενώ είχε 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 2 κλεψίματα.