«Κέρασε» στα γενέθλια της

Written by  Ιαν 03, 2021

Η VBW CEKK Ceglēd νίκησε με 93-89 την TFSE-MTK στην 19η στροφή του Ουγγρικού πρωταθλήματος.

Οι «κίτρινες» ξεκίνησαν δυναμικά τον αγώνα και προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με 27-18 ενώ το ημίχρονο έκλεισε με 49-37 υπέρ τους. Το σκηνικό άλλαξε εν μέρει στο δεύτερο μέρος καθώς η MTK έπαιξε πιο επιθετικά κλείνοντας τα ατού του Κώστα Κεραμιδά και 14" πριν την λήξη της αναμέτρησης το σκορ ήταν 91-89 υπέρ των γηπεδούχων. Η «ελληνική» Ceglēd, του Κώστα Κεραμιδά και των συνεργατών του Παναγιώτη Λαμπρόπουλου και Μαρίας Παπαβασιλείου, κράτησε τη διαφορά για να τελειώσει ο αγώνας 93-89, κάνοντας έτσι ποδαρικό με το δεξί στο 2021.

Η Κατερίνα Σωτηρίου αγωνίσθηκε 24'01" και πέτυχε 21 πόντους (7/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές) είχε 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 49-37, 75-65, 93-89.