Άγγιξε την ολική επαναφορά

Written by  Ιαν 19, 2021

Επέστρεψε από το -14 του ημιχρόνου, έφτασε στο 62-59, πέντε λεπτά πριν την λήξη της αναμέτρησης, με την Κατερίνα Σωτηρίου να είναι εκ των κορυφαίων της ομάδας, αλλά στο τέλος λύγισε η Τσέγκεντ και ηττήθηκε με 78-61 από την Σπάρτακ Μόσχας στην πρεμιέρα του τρίτου ομίλου του Eurocup, που διεξάγεται στην Τουρκία, με το τελικό αποτέλεσμα να μην αποτυπώνει την προσπάθεια του συνόλου του Κώστα Κεραμιδά και των συνεργατών του Παναγιώτη Λαμπρόπουλου και Μαρίας Παπαβασιλείου.

Η Spartak Moscow, στην οποία γενικός διευθυντής είναι ο Στράτος Κωσταλάς τα τελευταία δέκα και πλέον χρόνια, ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και προηγήθηκε με διψήφια διαφορά πόντων στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-13) ενώ στο ημίχρονο ήταν μπροστά με 44-30. Στο δεύτερο μέρος η Cegled τα έδωσε όλα, ξαναμπήκε στο παιχνίδι καθώς πλησίασε τους 3 πόντους (62-59) πέντε λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης, αλλά στα τελευταία λεπτά δεν είχε τις λύσεις να φτάσει στη νίκη και ηττήθηκε με 78-61.

Η Κατερίνα Σωτηρίου αγωνίσθηκε 34'42" και πέτυχε 12 πόντους (3/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα) ενώ είχε 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 κοψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 25-14, 44-30, 55-46, 78-61.