Άνετη πρεμιέρα στο Eurocup για Σέπσι

Written by  Ιαν 19, 2021

Τη Namur από το Βέλγιο αντιμετώπισε η Σέπσι της Πηνελόπης Παυλοπούλου, παίρνοντας τη νίκη με 85-48, για την πρώτη αγωνιστική του έβδομου ομίλου του Eurocup, που διεξάγεται στη Ρουμανία. Η ομάδα της διεθνούς ελληνίδας γκαρντ την Τετάρτη (20/1, 19:00) θα αντιμετωπίσει την Γαλλική ESBVA-LM, με μοναδικό στόχο να διπλασιάσει τις νίκες της.

Οι πρωταθλήτριες Ρουμανίας και τυπικά φιλοξενούμενες, είχαν τον έλεγχο από την αρχή στην αναμέτρηση. Προηγήθηκαν με 6-0, 7:15 πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου και στη συνέχεια ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (6-17 στο 2:54). Όσο η πρώτη περίοδος κυλούσε η Σέπσι διεύρυνε τη διαφορά για να φτάσει, με ένα σερί 8-0 στο 21-6 και στο 30-9 στο τέλος του δεκαλέπτου. Παράσταση για ένα ρόλο συνέχισε να είναι ο αγώνας, με τη Σέπσι να είναι κυρίαρχη σε άμυνα και επίθεση, με το 47-26 στο ημίχρονο αλλά και το τελικό 85-48 να έρχονται φυσιολογικά. Οι "πράσινες", που έκαναν και συντήρηση δυνάμεων εν όψει της συνέχεια, μπήκαν έτσι με το δεξί στους ομίλους του Eurocup πανηγυρίζοντας την πρώτη νίκη και την Τετάρτη (20/1, 19:00), για τη δεύτερη αγωνιστική, θα αντιμετωπίσουν την Γαλλική ESBVA-LM, με μοναδικό στόχο το "2Χ2".

Η Πηνελόπη Παυλοπούλου σε 21:16 λεπτά συμμετοχής, είχε 9 πόντους (2/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ (4 αμυντικά και 1 επιθετικό), 4 ασίστ, αλλά και 3 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 9-30, 26-47, 30-66, 48-85