Εκτός εδρας νίκη για Τενερίφη

Written by  Φεβ 25, 2021
Στον εξ αναβολής αγώνα για την 23η αγωνιστική στην Ισπανία, η Tenerife νίκησε εκτός έδρας την Campus Promete με 61-66.
Παρά την διαφορά που τους χωρίζει στον βαθμολογικό πίνακα (5η η Tenerife, 13η η Promete), η γηπεδούχος ομάδα έβαλε δύσκολα στην ομάδα της Φασούλα και αποδείχθηκε άκρως ανταγωνιστική. Στο πρώτο δεκάλεπτο προηγήθηκε με έναν πόντο 16-15 ενώ στην δεύτερη περίοδο η Tenerife ανέβασε την απόδοσή της περιορίζοντας ταυτόχρονα της Promete στους 9 πόντους. Το ημίχρονο έκλεισε με 25-33. Το επιμέρους σκορ αυτής της περιόδου έπαιξε ουσιαστικά μεγάλο ρόλο καθώς και στο δεύτερο ημίχρονο δεν της επέτρεπε να ξεφύγει περισσότερο. Οι νικήτριες ήταν και πιο παραγωγικές καθώς μοίρασαν 18 ασίστ έναντι μόλις 8 των αντιπάλων τους.
Η Μαριέλα Φασούλα χρησιμοποιήθηκε 18' και πέτυχε 14 πόντους (7/12 δίποντα) και μάζεψε 7 ριμπάουντ και είχε 1 κόψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 25-33, 37-46, 61-66.