Εκτός play-off η Ceglēd

Written by  Μαρ 10, 2021

Η Ceglēd του Κώστα Κεραμιδά και των συνεργατών του, Παναγιώτη Λαμπρόπουλου και Μαρίας Παπαβασιλείου δεν κατάφερε να πάρει το εισιτήριο για τα play off του ουγγρικού πρωταθλήματος καθώς ηττήθηκε εντός έδρας από την Beac Ujbuda με 51-64.

Αν και η τύχη δεν ήταν στα χέρια της, προσπάθησε να κάνει το καθήκον της και να επικρατήσει στην αναμέτρηση. Το 11-18 του πρώτου δεκαλέπτου μετατράπηκε σε 22-22 με καλάθι της Κατερίνας Σωτηρίου η οποία ήταν η μόνη διακριθείσα μέχρι και το ημίχρονο με 9 πόντους (32-30). Στην τρίτη περίοδο η Ujbuda ανέκτησε το προβάδισμα και προηγήθηκε με 40-34. Στο σημείο αυτό η Ceglēd έμεινε χωρίς πόντο περίπου για 6' ενώ με τρίποντο της Ελληνίδας φόργουορντ ισοφάρισε εκ νέου σε 40-40. Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενες έκαναν το 48-40 ενώ 3' πρίν το τέλος ανέβασαν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (44-55). Η Ceglēd επιχείρησε κυρίως από την γραμμή του τρίποντου να μειώσει αλλά δεν ήταν εύστοχη.

Η Κατερίνα Σωτηρίου αγωνίσθηκε 37'08" και πέτυχε 12 πόντους (3/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα). Είχε επίσης 9 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 11-18, 32-30, 40-43, 54-61