Ζευγάρωσε τις νίκες

Written by  Απρ 23, 2021

Η Sepsi ζευγάρωσε τις νίκες της, καθώς επικράτησε στην έδρα της με 96-31, απέναντι στην Olimpia Brasov και θέλει μία ακόμη για να σφραγίσει την πρόκριση της στους τελικούς του πρωταθλήματος.

Αυτή την φορά η Σέπσι μπήκε από την αρχή δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκε με 28-5 στο πρώτο δεκάλεπτο. Με ένα εντυπωσιακό σερί 17-0 στα πρώτα 6' δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης. Η Olimpia σκόραρε πρώτη φορά, με εύστοχο σουτ δύο πόντων μόλις 3' πριν την λήξη της περιόδου. Όσο περνούσε η ώρα η διαφορά μεγάλωνε με την κυπελλούχο Ρουμανίας να παίζει ολοκληρωτικό μπάσκετ και στο τέλος του ημιχρόνου να προηγείται με 47-15. Στο δεύτερο μέρος με συνολικό σκορ 49-16 έδειξε πως δεν κατάκτησε τυχαία και αήττητη την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Η Πηνελόπη Παυλοπούλου αγωνίσθηκε 23'58" και πέτυχε 10 πόντους (4/6 δίποντα, 2/2 βολές). Παράλληλα είχε 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 5 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 28-5, 47-15, 64-20, 96-31