Πρώτος τίτλος με πρωταγωνίστρια την Σπανού για Πολκοβίτσε

Written by  Σεπ 30, 2021

Τον πρώτο τίτλο της χρονιάς πανηγύρισε η Πολκοβίτσε της Άρτεμις Σπανού που κατέκτησε του Σούπερ Καπ Πολωνίας, επικρατώντας της Γκντίνια με 77-72.

Ντέρμπι όπως αναμενόταν ήταν ο αγώνας μεταξύ των δύο ομάδων. Η τυπικά γηπεδούχος Gdynia συντηρούσε ένα μικρό προβάδισμα μέχρι το 16ο λεπτό (31-29) όπου και πέρασε μπροστά η Polkowice κλείνοντας το ημίχρονο με 37-40 υπέρ της. Το ένα καλάθι διαδέχονταν το άλλο με τις δύο ομάδες να είναι πολύ κοντά στο σκορ. Χαρακτηριστικό είναι πως η μεγαλύτερη διαφορά σημειώθηκε στο 27ο λεπτό (44-51). Στο σημείο εκείνο η Gdynia με ένα σερί 10-0 πέρασε και πάλι μπροστά διαμορφώνοντας το 54-53. Μάλιστα διεύρυνε το σερί με τρίποντο στην αρχή της τελευταίας περιόδου. Η Polkowice όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και με δίποντο της Σπανού ξαναπέρασε μπροστά με 60-59. Έκτοτε ο αγώνας ήταν για γερά νεύρα με την ομάδα της Σπανού να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα και μαζί να κατακτά τον πρώτο τίτλο της χρονιάς, με το τελικό 77-72.

Η Άρτεμις Σπανού αγωνίστηκε 33'03" και αναδείχθηκε πρώτη σκόρερ του αγώνα πετυχαίνοντας 20 πόντους,με 5/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα και 1/2 βολές ενώ είχε και 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 13-10, 37- 40, 54-54, 72-77