Σπουδαία εκτός έδρας νίκη για την Estudiantes της Σωτηρίου

Written by  Οκτ 21, 2021
Σ' ένα συναρπαστικό σε εξέλιξη παιχνίδι, η Estudiantes Movistar νίκησε εκτός έδρας την Liege Panthers με 55-66, για τη 2η αγωνιστική των ομίλων του Eurocup.
Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με την γηπεδούχο ομάδα να είναι ελαφρώς καλύτερη και γι'αυτό προηγούνταν στο ημίχρονο με 32-27. Στο δεύτερο ημίχρονο ίδιο το σκηνικό με την Estudiantes να πιέζει και να μην αφήνει την Panthers να ξεφύγει άλλο. Στο τέλος της τρίτης περιόδου μείωσε στο καλάθι (47-45) με δίποντο της Σωτηρίου και το παιχνίδι ήρθε στα ίσια. Από το σημείο εκείνο ξεκίνησε η αντεπίθεση. Οι γηπεδούχες υπέπεσαν σε λάθη και φάουλ ενώ δύο λεπτά πρίν την λήξη η διαφορά ήταν διψήφια (51-62). Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι σημαντικά και έτσι η Estudiantes ζευγάρωσε τις νίκες της στο Eurocup.

Η Κατερίνα Σωτηρίου αγωνίσθηκε 16'55" και πέτυχε 3 πόντους (1/3 δίποντα, 1/2 βολές) ενώ είχε και 2 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 16-10, 32-27, 47-45, 55-66.