"2X2" η Polcowice στο Eurocup

Written by  Οκτ 21, 2021
Η Polcowice για την δεύτερη αγωνιστική στο φετινό Eurocup επικράτησε, εντός έδρας, της Hatay, με 83-72.
Το ξεκίνημα βρήκε την τούρκικη ομάδα να προηγείται με 15-21 ενώ λίγα λεπτά μετά την έναρξη της δεύτερης περιόδου έφτασε στο +8 (15-23). Σιγά σιγά όμως η ομάδα της Σπανού μάζεψε την διαφορά και ισοφάρισε σε 29-29. Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου η Hatay έλεγχε τον αγώνα έχοντας ένα ισχνό προβάδισμα. Οι δύο ομάδες πήγαν στ' αποδυτήρια με το σκορ στο 38-40.

Στο δεύτερο μέρος η Polcowice μπήκε αποφασισμένη να γυρίσει το παιχνίδι. Μ' ένα πολύ καλό τρίτο δεκάλεπτο καθώς με ένα σερί 18-0 όχι μόνο πέρασε μπροστά αλλά δημιούργησε και διαφορά ασφαλείας από την Hatay (56-40). Στα τελευταία λεπτά η κατάσταση δεν άλλαξε και έτσι η πολωνική ομάδα έκανε το 2/2 στο Eurocup.

Η Άρτεμις Σπανού αγωνίσθηκε 31'01" και πέτυχε 8 πόντους (3/6 δίποντα, 2/2 βολές). Επίσης είχε 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 38-40, 68-52, 83-72.