Πρεμιέρα για Δικαιουλάκο, Καφαντάρη και Καλτσίδου στα προκριματικά

Written by  Νοε 11, 2021
Εκτός της Εθνικής ομάδας, στη μάχη των προκριματικών του Ευρωμπάσκετ Γυναικών του 2023, ρίχτηκαν τρεις ακόμα Έλληνες.
Η Σλοβενία με τον Τζώρτζη Δικαιουλάκο στο τιμόνι της και την Στέλλα Καλτσίδου βοηθό, δεν τα κατάφερε απέναντι στην Τουρκία και ηττήθηκε με 62-78 για την πρώτη αγωνιστική του τέταρτου ομίλου.

Η φιλοξενούμενη ομάδα προηγήθηκε γρήγορα με 10-0 με την Σλοβενία να μην έχει λύσεις. Η Τουρκία πατούσε καλύτερα στο γήπεδο και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να φτάσει την διαφορά στο +30 στο 17ο λεπτό (14-44) ενώ με ένα μικρό 6-2  μείωσε σε 20-46 που ήταν σκορ ημιχρόνου. Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου η Εθνική Σλοβενίας ήταν άστοχη στην επίθεση. Χαρακτηριστικό είναι πως σκόραρε μετά από 2,5 λεπτά χωρίς ευτυχώς να ξεφύγει κι άλλο η Τουρκία. Μέχρι το τέλος της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι σημαντικά με την φιλοξενούμενη ομάδα να παίρνει την νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 14-27, 20-46, 38-64, 62-78.

Η Εθνική Δανίας με την Ελένη Καφαντάρη βοηθό, επικράτησε της αντίστοιχης της Αυστρίας με 82-48 για τον έκτο όμιλο.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι ομάδες  συμβάδιζαν στο σκορ. Σταδιακά και συγκεκριμένα στην δεύτερη περίοδο πάτησε γκάζι και έκλεισε το ημίχρονο με 40-27. Ανώτερη και στα δύο επόμενα δεκάλεπτα δεν δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση των φιλοξενούμενων.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 40-27, 61-40, 82-48.